Lazer epilasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir lazer epilasyon makinesi

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen kılların köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesi işlemidir. Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışmalar yapılan bu işlem, 1990'ların sonuna doğru ticari olarak yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.[1] Lazer epilasyon ile ilgili ilk makalelerden biri 1998 yılında Massachusetts General Hospital tarafından yayınlandı.[2] Lazer epilasyonun gözlemlenebilir etkisi dermatoloji toplulukları tarafından kabul edildi ve bu amaca yönelik üretilen araçlarla kliniklerde hatta bazen evlerde bile uygulanmaya başlandı. Lazer epilasyon ve yöntemleriyle ile ilgili pek çok makale dermatoloji literatürüne girdi.

Çalışma prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Lazer epilasyon ışığın spesifik bir dalgaboyu ve çarpma süresi ile kıl köklerinin bulunduğu hedef deri üzerinde en fazla, çevredeki deri üzerinde ise en az etki oluşturma prensibi ile çalışır. Bu prensibe selective photothermolysis (SPTL) adı verilir. Lazer hedef deri içerisinde kılın büyümesini sağlayan kıl kökünü ve siyah madde melanin pigmentini yok eder. Işık deri içindeki melanin gibi siyah objelerce emilir ve böylece lazerin emilimi sağlanır.

Lazer türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Farklı dalgaboyuna sahip birkaç lazer enerji çeşidi epilasyon için kullanılır. Bu lazerler nanometre ile ölçülen dalgaboylarına göre karakterize edilirler.

Soğuk Hava Üflemeli Lazer Epilasyon

Buharlı lazer epilasyon olarak da bilinen bu epilasyon çeşidi son teknolojilerdendir. Genelde açık renk ten ve kalın yapıdaki kıllarda uygulanır. İşlem sırasında alet aynı zamanda soğuk hava üfleyerek cildinizi soğutur ve acı hissini azaltır. Bu sayede sıcağı daha az hissedeceğiniz için daha rahat bir tedavi süreci sağlar.

Buz Başlıklı Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon başlıkları içerisinde en az acı veren buz başlıktır. Özel yapıdaki soğuk başlığı sayesinde cildinizde buz kayıyormuş hissi vererek yanma hissini azaltır ve daha az acı duymanızı sağlar. Her cilt tipine uygun bir lazer teknolojisidir. Özellikle hassas yüz bölgesinde buz başlıklı lazer ile daha sağlıklı bir sonuç alınabilir.

İğneli Lazer Epilasyon

Açık renkli ve ince kıllar için lazer çeşitleri arasında en etkili olan iğnelidir. İğneli lazerde normalden farklı olarak elektrik dalgaları kullanılır. İğneli ince bir uçla tüyler kökten elektrik ile yakılır. Bu işlem en etkili ve kesin çözümlerdendir. Diğer epilasyon çeşitlerine göre daha acılıdır. Lazer epilasyon sonrası çıkmaya devam eden tek tük kıllar için de iğneli lazer uygulaması yaptırılabilir.

Argon: 488 nm (Turkuaz/Açık mavi) or 514.5 nm (Yeşil) (artık kullanılmıyor)
Ruby lazer: 694.3 nm  (Koyu kırmızı) (sadece açık tenli hastalarda güvenli)
Alexandrite: 755 nm (yakın kızılötesi) (güvenli ve bütün ten renklerinde etkili)
Pulsed diode array: 810 nm (yakın kızılötesi) (açık ve orta tenliler için)
Nd:YAG lazer: 1064 nm (yakın kızılötesi) (daha esmer tenlilerde kullanılmak için üretilmesine rağmen bütün ten renklerinde etkili)
IPL veya Intense pulsed light: 810 nm  (lazer değil ama epilasyon için kullanılır) (açık ve orta tenliler için)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 5 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2014. 
  2. ^ Dierickx, CC; Grossman, MC; Farinelli, WA; Anderson, RR (1998). "Permanent hair removal by normal-mode ruby laser". Archives of dermatology 134 (7): 837–42.