Epilasyon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Epilasyon veya saç çıkarma vücuttaki istenmeyen kılların kalıcı veya geçici olarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan yöntemlerin genel adıdır.

Jilet kullanarak epilasyon yapan bir kadın

Kıl tipik olarak insan vücudunun her yerinde büyür. Kıllar ergenlik sırasında ve sonrasında daha görünür hale gelebilir. Erkeklerin vücut kılları kadınlardan daha kalın, daha görünürdür. Hem erkekler hem de kadınlar baş, kaş, kirpik, koltuk altı, kasık bölgesi, kollar ve bacaklarda görünür kıllara sahiptir; erkekler ve bazı kadınlar da yüzlerinde, karnında, sırtında ve göğsünde daha kalın kıllara sahiptir. Kıllar genellikle dudaklarda, ellerin veya ayakların alt kısmında veya genital organların belirli bölgelerinde büyümez.

Şu an genital bölge ağdası, epilatör, depilasyon, epilasyon, tüy dökücü krem, tıraş, lazer epilasyon, Intense pulsed light gibi epilasyon yöntemleri mevcuttur.[1][2] Kıl çıkarma kültürel, estetik, hijyen, cinsel, tıbbi veya dini nedenlerle uygulanabilir.

Geçici epilasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüyleri vücuttan geçici bir süre uzaklaştırmak için kullanılan yöntemlerdir. Depilasyon yöntemleri adı da verilir. Ağda, sarartma, iplik ile alma, friksiyon, epilatör, krem depilatör, tıraş gibi yöntemler kullanılır.

Kalıcı epilasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygulanan bölgede kalıcı olarak kıl çıkmamasını sağlamak için kullanılan yöntemlerdir. Geçici epilasyon yöntemlerinden farkı, bu yöntemlerin kalıcı ya da en azından uzun süreli sonuçlar sağlamasıdır. Kalıcı epilasyonun temel mekanizması kılı üreten kök hücrelerinin tahrip edilmesidir. Kıl kökünün tahrip olma miktarı epilasyonun başarısını belirler.

Yöntemler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İğneli Epilasyon: Kıl köklerini kıl kalınlığından daha ince bir iğne ile elektrik enerjisi kullanılarak tahrip edilmesidir.
  • Fotoepilasyon: Yoğunlaştırılmış ışık kaynakları ile yapılan epilasyon yöntemidir.
  • Lazer epilasyon: Lazer enerjisi kullanılarak kıl köklerinin tahrip edilmesi esasına dayanan yöntemdir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]