İçeriğe atla

Yüz pudrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yüz pudrası, uygulamadan sonra bir temel makyaj altı krem oluşturmak için yüze uygulanan kozmetik bir pudradır. Yağlı cildin neden olduğu parlaklığı en aza indirmek için gün boyunca tekrar uygulanabilir.[1] Şeffaf toz ve pigmentli toz var. Bazı pigmentli yüz tozlarının, baz temeli olmadan tek başına kullanılması amaçlanmıştır. Toz yüzü tonlandırır ve eşit bir görünüm verir.[2] Yüzü tonlamanın yanı sıra, güneş koruyucu içeren bazı tozlar güneş ışığından ve çevresel stresten kaynaklanan cilt hasarlarını da azaltabilir. Tozun faydaları iki katlıdır. Skin Cancer fondötenine göre, içerdiği parçacıklar koruma sağlar ve güneş kremi ve nemlendiricinin gün boyunca kalmasına yardımcı olur. Kompakt veya gevşek toz olarak paketlenmiş olarak gelir. Bir sünger, fırça veya pudra ponponu ile uygulanabilir. Gevşek bir pudra uygulandığında, yüz üzerindeki düzgün dağılım daha kolay elde edilir.[3]

İnsan ten tonları arasındaki geniş farklılıklar nedeniyle, buna karşılık gelen çeşitli yüz pudrası renkleri vardır. Birkaç çeşit toz da vardır. Güzellik ürünlerinde kullanılan yaygın bir pudra, emici olan ve cilde tonlama sağlayan talk (veya bebek pudrası) dır.

Ayrıca, pişirme denilen bir teknikle, renklendirmek ve boyamak için yüzün yüksek noktalarına cömertçe de uygulanabilir. Bu teknik ayrıca makyajın daha uzun süre yerinde kalmasına yardımcı olurken makyajın kapsamını artırmaya yardımcı olur.[4]

2018'deki Statista'ya göre, ilk üç önde gelen yüz pudrası L'Oréal True Match, CoverGirl Clean ve Cover Girl Professional'dı. O yıl L'Oreal True Match, rekabetçi markaları 35,5 milyon ABD doları artırdı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Where Did Face Powder Come From? | Makeup.com by L'Oréal". makeup.com (İngilizce). 30 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2023. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Temmuz 2019.