Wella

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wella
TürSaç bakımı
Kuruluş1880
KurucuFranz Ströher
Genel merkeziSchwalbach am Taunus, Darmstadt, Almanya
Web sitesiwww.wella.com

Wella, Darmstadt, Almanya merkezli büyük bir Alman saç bakım şirketidir. 1880 yılında Franz Ströher tarafından kurulan saç bakımı, saç şekillendirme ve kuaförlerin yanı sıra satışa sunulan renklendiricilerde uzmanlaşmıştır ve Procter & Gamble tarafından Coty, Inc.'e 2015 yılında 40 diğer P&G markasının satışına kadar kontrol edilmiştir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Wella, 1880 yılında Doğu Almanya'nın Saksonya kentinden bir kuaför olan Franz Ströher tarafından kurulmuştur. Şirket başlangıçta peruk yapmak için kullanılan taban, tüller yaptı. 1890'da saç derisinin nefes almasını sağlayan bir teknik olan Tullemoid Su Geçirmez'i icat etti. 1894 yılında ilk fabrikasını Almanya'nın Rothenkirchen kentinde açtı ve kısa süre sonra işletmeye Karl ve George Ströher katıldı.[1]

1924'te Ströhers, Wella ismini Alman patent ofisinde tescil ettirdi. Peruklar ve saç parçaları modası geçtikçe, şirket kalıcı dalga ürünlerine döndü; Wella ismi Almancada "kalıcı dalga cihazı" anlamına gelen Dauerwellapparat'tan alınmıştır. 1927'de ilk izin veren cihazı tanıttı ve salonlara sağladılar. 1930'larda Wella, kurutma işlemi sırasında kafa hareketine izin veren hareketli motorlu ve yerleşik tüplü ilk saç kurutma makinelerini geliştirdi. Ayrıca, 1930'larda, Wella, taşınabilir bir izin makinesi olan Wella Junior'ı tanıttı.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra, Alman Demokratik Cumhuriyeti Wella fabrikasını ele geçirdi ve tüm patentleri devlete ait ilan edildi. Ströher ailesi ve bazı çalışanlar, yeniden Hünfeld, Hesse’de sıfırdan işe başlamaya karar verdi. Üretime 1945'te yeniden başlandı ve on yılın sonunda yeni Wella AG'nin 50 çalışanı oldu.[2]

1950'de Wella, saçları korumak ve beslemek için tasarlanan ilk saç balsamı olan Koleston'u tanıttı. 1954'te, Hollywood ikonu Elizabeth Taylor, Koleston reklamlarında göründü.

1960'larda, şirket, profesyonel tarzda ürünleri ilk kez eve götürmelerini sağlayan, salonlara özel bir ürün yelpazesi olan Wella Privat'ı başlattı. 1970'lerin başında, Wella, kuaförlerin Afro tarzı görünüm oluşturmasını sağlayan yeni bir perma ürünü gerçekleştirmeyi tanıttı. 1972'de perakende satış için özel olarak üretilen ilk şampuan olan Wella Balsam'ı piyasaya sürdüler. Reklam kampanyası, TV şovu Charlie’nin Melekleri: Farrah Fawcett, Jaclyn Smith ve Cheryl Ladd’in yıldızlarını içeriyordu. Wella ayrıca, sadece erkekler için olan ilk ürün serisi olan For Men'i başlattı.[3]

1995'te Wella, Koleston hattını Koleston Perfect olarak yeniden başlattı. Yeni ürün meyve balmumu dahil doğal maddeler içeriyordu.

2002, Wella’nın haute couture saç koleksiyonlarının yıllık sunumu olan Wella TrendVision’ın lansmanını gördü. Etkinlik şimdi Uluslararası TrendVision Ödülü veya ITVA: küresel bir kuaförlük yarışması olarak biliniyor. 2003'te Wella, Procter & Gamble tarafından satın alınarak grubun Doğu, Batı Avrupa ve Latin Amerika'daki güzellik portföyünü daha da genişletti.

Josh Wood, Ocak 2008'de Global Wella Profesyonelleri Renk Elçisi oldu ve 2010'da Wella Profesyonelleri’nin Global Yaratıcı Renk Direktörü olarak tam zamanlı rol aldı. Eugene Souleiman şu anda Wella Profesyonelleri için Global Yaratıcı Direktör olarak görev yapmaktadır.

Wella, 2011 yılında Making Waves'i kurdu - dezavantajlı gençlere kuaförlük ve yaşam becerileri öğreten bir program idi. Program Brezilya'da başladı ve o zamandan beri Romanya'yı da kapsayacak şekilde genişledi. 2014 yılında, Wella ME + adında yeni bir molekülü patenti almıştır. Bu molekül, rengi sabitlemek için çoğu renklendirici üründe mevcut olan p-fenilendiamin olarak da bilinen PPD'nin yerine geçir. PPD'nin hafif ila şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir. ME + molekülü, Avrupa Alerji Araştırma Vakfı Merkezi (ECARF) tarafından onaylanan ilk kalıcı renk ürünü olan Wella Professionals renk markası Koleston Perfect Innosense'de kullanıldı. 2019'dan itibaren ME + molekülü şimdi Wella Professionals Koleston Perfect serisinin tamamında kullanılıyor.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]