Kandura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Umman, Salala'da gelenksel dişdaşa (kandura) giysisiyle bir Ummanlı.

Kandura, savb veya sob (Arapça ثَوب : thawb) Libya'da dişdaşa (دِشداشَة) dishdāshah, kandura (كَندورَ٥) kandūrah veya suriyah adları verilen ayak bileğine kadar inen, çoğunlukla uzun kollu, tunik yapıda geleneksel bir giysisidir. Genellikle Irak ve Basra Körfezi sınırındaki Arap ülkelerinde giyilen bir erkek giysisidir. Altına izaar veya vuzar adı verilen tipik bir iç giysisi giyilir.

Genel bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İran, Nişabur'da bulunan bir Irak'lı üzerindeki kandura (savb) giysisiyle.

Savb sözcüğü Arapça'da giysi anlamına gelmektedir. Erkekler için geleneksel Arap kıyafetidir. Bazen sub veya saub olarak da telâfuz edilmektedir. Basra Körfezi bölgesinde giysi için savb terimi kullanılmaktadır. Savb'ın doğru telaffuzunun nasıl olması gerektiği hakkında farklı görüşlerin ortaya konduğu da görülebilmektedir.

Sourakia ve Umman'da dişdaşa bu giysi için en çok kullanılan terimdir. Birleşik Arap Emirlikleri'nde kandura sözcüğü kullanılır. Fas'ta kullanılan biçiminin kolları oldukça kısa olduğundan daha çok bir tişört görünümünde olup gandura adı verilir. Suudi Arabistan modelinde boyun kısmı daha geniştir ve boyun etrafı nakış işlemeli bir göğüs cebi bulunur. Tanzanya'da da giyilen bu giysi kanzu adı ile bilinir.

  • Kefiye Arap giysisinde erkek baş örtüsü.
  • Agel - Arap giysisinde erkek baş örtüsünü çevreleyen siyah halka.
  • Abiye Kadın üst giysisi biçimi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]