Kamışlı Olayı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kamışlı Olayı
Kürt siyasi hareketi
Tarih Mart 2004 (15 yıl önce) (2004-03)
Yer Kamışlı, Suriye
Taraflar
* Suriye'deki Kürtler * SuriyeSuriye hükûmeti
* Suriye Kara Kuvvetleri
Öne çıkan kişiler
* Beşşar Esad
Ölüler
* En az 52

Kamışlı Olayı, Kamışlı Ayaklanması[1] ya da Kamışlı Katliamı[2], Suriye'de 2004 yılında gerçekleşen futbol maçı sırasında ortaya çıkan protesto gösterilerinin ardından 52 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan olay.

Olayın gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Mart 2004 tarihinde Suriye'nin Kamışlı (Kürtçe: Qamişlo) kentinde Fetva ile Cihad ismindeki futbol takımları karşı karşıya geldi. Maçın başlamasının ardından Kamışlı halkı, tribünlerde Baas rejiminin Kürtlere karşı oluşturulan baskı ve asimilasyon politikalarını sloganlarla protesto etti. Bu protestolar sırasında Arapların, rejim destekleyici sloganlar atmasıyla birlikte Kürtler ile Araplar arasında çatışmalar çıkmıştır.[3] Bazı kaynaklar ise olayların başlamasına neden olan kıvılcımın Arapların Saddam Hüseyin posteri açmasının ardından Kürtlerin Mesut Barzani yanlısı slogan atması olduğunu söylemektedir.[4] Bu olayların ardından Kamışlı'da yaşayan onbinlerce Kürt sokaklara çıkarak "Özgür Kürdistan" sloganları atarak devlet araçlarını ve bazı özel araçları ateşe verdi. Rejim güçleri, rejimi protesto eden Kürtleri silahlar ve tanklarla bastırma yoluna gitti ve olaylar sonucunda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.[5] Olayların ardından düzenlenen cenaze töreninde tabutlar Kürdistan bayrağına sarılarak Mesut Barzani yanlısı sloganlar atılmış ve Beşar Esad resimleri yakılmıştır. Ardından olaylar daha da büyüyerek Ras el-Ayn, Hasaka, Amuda, Afrin, Halep ve Şam'a kadar yayılmıştır. Haseke'de Araplar, Kürt dükkanlarını yağmalamış, Kürtler de Arapların araçlarını ateşe vermişlerdir. Amude de ise Kürtler bir karakolu taşlamışlar ve birçok devlet kurumuna saldırı düzenlemişlerdir.[6] Tüm bu olaylar sırasında 52 kişiyi yaşamını yitirmiş, çok sayıda insan yaralanmıştır.

Bu olayın, Suriyeli Kürtlerin ülke tarihindeki ilk isyan girişimi olduğu belirtilmektedir.[7] Bazı kaynaklar, olayları tetikleyen noktanın, 4 gün önce, yani 8 Mart 2004'te imzalanan ve Irak savaşı sonrasında kuzeyde federal bir Kürt devleti kurulmasını onaylayan geçici anayasana olduğunu vurgulamaktadır.[8]

Rojava Savaşı sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Rojava Savaşı'nın ardından iktidarı alan ve kantonlar kuran Demokratik Birlik Partisi (PYD) tarafından, olayların başladığı stadın adının 12 Mart Şehitleri Stadyumu olarak değiştirildiğini açıklanmıştır.[9]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 12 Mart 2014, Kamışlı, 26 Temmuz 2013, Erişim tarihi: 26 Temmuz 2017.
  2. ^ Kamışlı katliamı Suriye Elçiliği önünde protesto edildi, Telgraf.co.uk, 29 Mart 2011, Erişim tarihi: 26 Temmuz 2016.
  3. ^ Mustafa Dağ, Beşar Esad Dönemi Suriye Kürtleri 2000-2012
  4. ^ Kürt-Arap Çatışması, Kanlı Kamışlo Olayları
  5. ^ Qamişlo katliamı Kobanê'de kınandı
  6. ^ One Year After The March 2004 events
  7. ^ Gary C. Gambill, “The Kurdish Reawakening in Syria,” Middle East Intelligence Bulletin Vol 6 No 4 (5 Nisan 2004)
  8. ^ Özkaya, A. N. (2006). Suriye Kürtleri: Siyasi Etkisizlik ve Suriye Devleti’nin Politikaları. Uluslararası Hukuk ve Politika, (08), 90-116.
  9. ^ Katliam stadyumunun' adı 12 Mart Şehitleri olarak değiştirildi