Kürt tarihi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kürtler, Kuzeybatı İran, Kuzey ve Orta Zagroslar ve Doğu Anadolu'nun bir bölümünde var olmuş, bu topraklarda varlığını sürdürmüş ve kendi milli ve kültürel kimliklerini burada oluşturmuştur. Kürtler İranî bir halk olma dolayısıyla tarihte daima diğer İranî halklarla (Farslar, Peştunlar, Afganlar Tacikler, Beluciler, Osetler v.s.) birlikte devlet kurmuş ve onlarla birlikte yaşamıştır ve dillerinin ve kültürlerinin çok benzemesi, aynı topraklarda yoğurulmuş ve birbirleriyle iyice kaynaşmış olmaları ve aynı atalardan doğmuş olmaları nedeniyle Kürtlerin kurdukları bazı devletler gerek bu nedenler gerek bazı siyasi nedenlerden ötürü bu halklara mal edilmştir.

Kürtler tarihte pek çok devlet kurmuşlardır. Bunların arasında en çok bilineni ve tartışılanı Medler'dir. Fakat hala Medler'i Kürtlerin kurduğu kanıtlanmamıştır ve söylentiler devam etmektedir.

Kürt tarihi
Kurden.jpg


Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Medler[değiştir | kaynağı değiştir]

Medler, Kürtlerin kurduğu iddia edilen ve birçok İrani halkı tek bayrak altında birleştiren, MÖ 625-549 yılları arasında tüm Ortadoğu'da hüküm sürmüş bir devlettir.

Gutiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gutiler modern Kürtler'in ataları olarak kabul ediliyorlar.[1]

Adiabene[değiştir | kaynağı değiştir]

Adiabene, M.Ö 1. yüzyıl'da Museviliği kabul etmiş Kürtler tarafından kurulduğu idda edilmektedir.[2]

İslam dönemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Kürtlerin İslamiyet'e geçişi

Kürtler İslamiyet’in doğuşu yıllarında Bizans İmparatorluğu ve Sasani İmparatorluğu arasında parçalanmış durumdaydılar. Kürtlerin İslam dini ile tanışmaları Caban el-Kurdi ve Zozan adındaki Kürt sahabelere dayanır.[3] Kürtler bireysel de olsa Muhammed peygamber zamanında İslam dini ile tanışıp bir kısmı Müslüman olmuşlar. Kitlesel olarak İslamiyet'e girişleri ise Halife Ömer'in, Şehrizor ovasında Sasani İmparatorluğu'nu resmi olarak yıktığı savaş ile tanışmışlardır.[4]

İslam ordusu 637'de Kürdistan coğrafyasını fethetmesiyle çok azı hariç Kürtlerin büyük bir kısmı İslamiyeti kabul edip Müslüman oldular.[5]

İslam sonrası kurulan Kürt devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Tarihte Kürt devletleri

Modern dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürtlerin 20. yüzyıl'da kurdukları de facto devletler kısa süre içinde yıkılmıştır.

20. Yüzyıl'da kurulan Kürt devletleri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]