Şehrizor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şehrizor Eyaleti,Osmanlı Devleti 1609

Şehrizor veya Şehrezûr (Kürtçe:Şehrezûr) Irak'ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin Süleymaniye İlisınırları içerisinde yer alan antik bölge.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Sasaniler döneminde yazılan ve I.Ardeşir'in dönemini anlatan Papag'ın Oğlu Ardeşir destanında kral Yezdan Kard'dan bahsederken Şehrizor'dan söz edilir.[1] Ayrica Sasani krallarından Nerseh'i anlatan bir yazıtta da bu isme rastlanılır. Şerizor, Sasani döneminde Medliler'in valilik yaptiği 5 gölgeden birisidir.
Arab-Müslüman ordularının Zerdüşt Kürteri ve Sasani ordusu ile savaşıp ardından 642 yılında Sasaniler'in fethedildiği savaş bölgesi Şehrizor'dur.
Şehrizor 11 ve 16. yüzyılları arasında Ardelan Prensliği'nin merkeziydi. Ardindan Kürt Baban Prensliğine ev sahibi yapmıştır.[2]Yakut El Hamevi, Şehrizor'u Kürtlerin kurduğunu ve halkın Kürtler'den oluştuğunu söyler. Kürtlerin kendi sultanlarının olduğunu ve kendilerini yönettiklerini belirtir.[3]

Önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi Şehrizor mıntıkasından çok önemli alimler çıkmıştır. Özellikle; Yakut El Hamevi Mujam Al-Buldan eserinde Şehrizor'un bir alimler şehri olduğunu ve hem Zerdüşt hem de İslam döneminde önemli alimler çıkmıştır der. Bunlardan birkaçı:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Kārnāmag-ī Ardaxšīr-ī Pābagān, Book of the Deeds of Ardashir son of Babag, Chapter VI
  2. ^ Encyclopædia Britannica: A New Survey of Universal Knowledge, pg. 521, by Walter Yust, 1951; and The Pageant of Persia: A Record of Travel by Motor in Persia, by James Rives Childs, p. 253, The Bobbs-Merrill Company, 1936.
  3. ^ Kitab Mu'jam Al Buldan, by Yaqoot Hamawi, vol. 3, pp. 425−427
  4. ^ Gammer, Moshe. Muslim Resistance to the Tsar: Shamil and the Conquest of Chechnia and Daghestan. Portland, OR: Frank Cass, 1994
  5. ^ http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/ebubekir-efendinin-izinde