Kürdistan Uyezdi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Red kurdistan 1923 1929.png
Red kurdistan 1930.png

Kürdistan Uyezdi[1] (Azerice: Kürdüstan qəzası[2], Rusça: Курдистанский уезд Kurdistanskiy uyezd), 1923-1929 yılları arasında[3] Azerbaycan SSC’de ilçe (kaza) [4] statüsündeki yönetim birimi. Kızıl Kürdistan (Kürtçe: Кöрдьстана Сор Kurdistana Sor, Azerice: Qızıl Kürdistan, Rusça: Красный Курдистан Krasniy Kurdistan) olarak da anılmıştır.[5]

Bu bölge için “Kürdistan” adı ilk defa 1921 yılında [6], Kürdistan kazasının kurulmasından 2 yıl önce Bolşeviklerce kullanılmıştır. 21 Temmuz 1923 tarihinde Bolşevik lider, Azerbaycan KP MK sekreteri S.Kirovun başkanlığında[7] Azerbaycan MYK ve Azerbaycan Halk Komiserleri Sovyeti’nin ortak toplantısında Kürdistan kazası oluşturmak kararı onaylanmıştır. Temmuz sonunda Azerbaycan MYK tarafından Kürdistan kazası’nın merkezi Piricahan köyü olarak belirlenmiştir. Sonradan kaza merkesi Laçın olmuştur.

1923'te kurulmuş ve Şuşa doğumlu Azeri Bolşevik Hüsnü Hacıyev Yürütme Komitesi Başkanlığı'na getirilmiştir. Karıkışlak, Kelbecer, Kubadlı, Koturli, Kürthaci ve Murathanlı olmak üzere 6 daireden (nahiye) oluşmaktaydı[8].

1926'da Kürdistan Uyezdi'nin nüfusu 51.200 kişi olup % 73,1'ini Kürtler ve % 26'sını Azeriler ve diğer etnik gruplar oluştursa da nüfusun %92.5'inin anadili Azerice ve sadece %6.1'inin anadili Kürtçe olarak saptanmıştır. Nahçıvan (Sadarak ve Culfa rayonunun Teyvaz köyündeki) Sünniliğe bağlı Kürtler ile farklı olarak Kürdistan Uyezdi'deki Kürt nüfusunun büyük çoğunluğu Şiiliğe mensuptu.

Sovyetler Birliği'nin yönetim sisteminin değişmesiyle Kürdistan Uyezdi 8 Nisan 1929'da feshedilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kızıl Kürdistan’ın kuruluşu ve çöküş nedenleri
  2. ^ Laçın. Tarixi haqqında qısa məlumat
  3. ^ Rusça: Административно-территориальное деление Азербайджанской Республики. Президентская Библиотека, Баку, 2007
  4. ^ TDK, Kaza - ilçe, kaymakamlık
  5. ^ Russia and the problem of Kurds
  6. ^ Rusça: Давид Бабаян. Красный Курдистан
  7. ^ Kurdistan-post. Kızıl Kürdistan
  8. ^ Rusça: Территориальное и административное деление Союза ССР на 1-е января 1926 года. — М.: Издательство Главного Управления Коммунального Хозяйства НКВД, 1926. — с. 191. — 284 с.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]