Hemşire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nursing baby.jpg
Bebeğe bakım yapan Britanyalı bir hemşire.
İsimleri Hemşire
Meslek türü Sağlık memuru
Etkin sektörler Sağlık hizmeti
Yeterlikler Hastaların rahatı için genel bakım
Gerekli eğitimler Her ülkede ulusal, eyalet veya il mevzuatına göre yasal düzenlemelere uygun şartlarda nitelikler
Çalışma alanları Hastane, klinik, laboratuvar

Hemşirelik, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen sağlık hizmetleri sektörüne bağlı bir meslek.

Hemşireler, hasta bakımına yaklaşım, eğitim ve uygulama kapsamı bakımından diğer sağlık memurlarından ayrılır. Hemşirelik, geniş uygulama alanlarına sahiptir. Birçok hemşire hekimlerin talimatıyla bakım sağlamaktadır. Bakım sağlama rolü, hemşireliğin tarihsel imajını şekillendirmiştir. Hemşirelere eğitim düzeyinde yapılan çeşitli düzenlemelerle bağımsız çalışmaya olanak sağlanmıştır. Savaş sonra dönemde hemşirelik eğitimi, gelişmiş ve uzmanlaşmış kimlik, birçok geleneksel düzenlemeler ve değişen sağlayıcı rollerle bir çeşitlilik süreci geçirmiştir.[1][2]

Hemşireler; hekimler, hastalar, hastaların ailesi ve diğer sağlık ekip üyeleriyle işbirliği içerisinde olup, yaşam kalitesini artırmak için hastalığın tedavisine odaklanarak bakım planı geliştirir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Coulehan J. L., Block M. R. (2005): The Medical Interview: Mastering skills for clinical practice, 5th Ed. F. A. Davis. ISBN 0-8036-1246-X. OCLC 232304023.
  2. ^ Dunphy L. M., Winland-Brown J. E. (2011): Primary care: The art and science of advanced practice nursing. F.A. Davis. ISBN 9780803626478.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]