Diyetisyen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Diyetisyen, üniversitelerin sağlık bilimleri fakültesi ya da yüksekokullarında en az dört yıllık lisans Beslenme ve diyetetik eğitim ve öğretimini başarıyla tamamlamış profesyonel sağlık meslek mensubudur. Besin, beslenme, diyetetik konularında uzmanlık bilgisine sahip tek sağlık çalışanıdırlar. Diyetisyenler, sağlıklı veya hasta bireylere uygun beslenme planlarını belirler. Bu amaçla, özellikle danışan ya da hastalarının yaşam standardı ve fiziksel özelliklerini bir arada ele alarak, kişinin amacına uygun beslenme şekli üzerinde yoğunlaşırlar.

Sıklıkla beslenme ve diyet uzmanı, beslenme uzmanı, diyet uzmanı, beslenme koçu, diyet koçu ve beslenme danışmanı ile karıştırılmaktadır. Diyetisyen (Besibilimci) : En az 4 yıl Beslenme ve Diyetetik eğitim ve öğretimi almış sağlık personelidir. Diyet uzmanı : Diyetetik programı ile beraber en az 6 yıl eğitim almış diyetisyendir. Beslenme uzmanı : Beslenme bilimleri lisansüstü eğitimi ile beraber en az 6 yıl eğitim ve ögretim görmüş diyetisyendir. Beslenme ve diyet uzmanı (Doktor diyetisyen) : Beslenme bilimleri, Diyetetik programı, toplu beslenme diyetisyenliği, toplum beslenmesi, halk sağlığı diyetisyenliği alanlarıyla birlikte en az 8 yıl eğitim ve ögretim görmüş yani doktora derecesi almış diyetisyendir.

Beslenme danışmanı, beslenme koçu, diyet koçu, beslenme ve yaşam koçu, gıda danışmanı ve diyet danışmanı gibi unvanların ülkemizde resmi anlamda geçerlilikleri yoktur ve bu kişilerin kendilerini diyetisyenmiş gibi göstererek diyet yazmaları ya da besin takviyesi önermeleri suçtur.