İçeriğe atla

Sağlık profesyoneli

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir sağlık profesyoneli, sağlık çalışanı, sağlık uygulayıcısı veya sağlık hizmeti sağlayıcısı insanlara ailelere veya topluluklara sistematik bir şekilde önleyici, iyileştirici, tanıtım veya rahabilite edici sağlık hizmeti sağlayan kişilerdir.

Uygulayıcılar ve profesyoneller[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağlık profesyonelleri
Alfabetik sıraya göre
Sağlık bakımı ile ilgili

Sağlık uygulayıcılarının içerdiği meslek dalları beşeri hekim, veteriner hekim, diş hekimi, biyolog, hemşire, eczacı, ebe, terapist, psikolog, optometrist, fizyoterapist, diyetisyen, radyografçı, radyoterapist, odyolog, sosyal hizmet uzmanı, konuşma terapisti, acil tıp teknisyeni, paramedik, ortopedi teknikeri, tıbbi laboratuvar teknikeri gibi meslek gruplarını sayabiliriz. Sağlık profesyonelleri genellikle hastanelerde, sağlık merkezlerinde ve diğer sağlık hizmeti noktalarında çalışabildikleri gibi akademik eğitim, araştırma ve yönetim alanında da çalışırlar. Birçok ülkede resmî sağlık kuruluşlarının dışında çalışan çok sayıda toplum sağlığı çalışanı bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerinin yöneticileri, sağlık bilgi teknisyenleri ve diğer destek işçileri de sağlık ekiplerinin önemli bir parçası olarak kabul edilir.[1]

Zihinsel sağlık profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Zihinsel sağlık uygulayıcısı, bireylerin zihin sağlıklarını iyileştirmek veya zihinsel hastalıkları tedavi etmek amacıyla hizmet sunan bir sağlık çalışanıdır . Bunlara psikiyatrlar, psikiyatri hemşiresi, klinik psikologlar, klinik sosyal hizmet uzmanı, evlilik ve aile terapisti ve diğer sağlık uzmanları ile müttefik sağlık meslek mensupları dahildir.[2]

Anne ve yenidoğan sağlık profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne ve yenidoğan bir sağlık uygulayıcısı, gebelik ve doğum öncesi, sırasında ve sonrasında kadınların ve çocuklarının bakımı ile uğraşan bir sağlık çalışanıdır. Bu gibi sağlık uygulayıcıları,doğum uzmanı, pediatri hemşiresi, ebe, obstetrik hemşirelerini ve daha birçoklarını kapsıyor.[3]

Geriatrik bakım profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Geriatrik bakım uygulayıcısı, yaşlıların ve / veya engellilerin bakımını, sağlıklarını geliştirmek, yaşam kalitesini iyileştirmek ve bağımsızlıklarını olabildiğince uzun süre korumak için planlar ve koordine eder. Bunlar geriatristler, yetişkin-gerontoloji hemşire uygulayıcıları, klinik hemşire uzmanları, eczacı, geriatri hemşiresi, yaşlı bakım yöneticileri, geriatrik yardımcıları, bakıcılar yaşlıların sağlık ve psikolojik bakım ihtiyaçlarına odaklanırlar

Cerrahi profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cerrahi ve iyileşme aşamaları da dahil olmak üzere bir hastanın perioperatif bakımının planlanması ve sunumunda uzmanlaşmış bir sağlık profesyonelleridir. Bunlar cerrah, cerrahi asistanı, cerrahi hemşiresi, klinik memurları, işletme bölümü uygulayıcıları, anestezi teknisyeni, cerrahi teknoloji uzmanları ve diğerleri.

Rehabilitasyon bakımı profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Rehabilitasyon bir kimsenin iş yapmaya engel olan sakatlığını ya da hastalığını gidermek, onu iş yapabilecek, çalışabilecek duruma getirmek için uygulanan sağaltım, bakım ve eğitim işidir . Bunlar fizik tedavi uzman hekimi, rehabilitasyon hemşiresi, fizyoterapistler, ortotistler, prostetistler, mesleki terapistler,odyologlar, konuşma ve dil patologları, solunum terapistleri, rehabilitasyon danışmanları, fizyoterapi teknisyenleri, ortez teknisyenleri, Teknisyenler, kişisel bakım asistanları ve diğerleri.[4]

Ağız bakımı profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağız sağlığını geliştirmek ve restore etmek için bakım ve tedavi sağlayan bir sağlık çalışanlarıdır. Bunlar arasında diş hekimi ve diş hemşireleri, diş teknisyenleri, diş terapistleri ve ilgili profesyoneller.

Halk sağlığı profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir halk sağlığı uygulayıcısı, hastalıkların ve yaralanmaların önlenmesi ve tedavisi, vakaların gözlenmesi ve sağlıklı davranışların geliştirilmesi yoluyla bireyler, aileler ve topluluklar arasındaki sağlık durumunun iyileştirilmesine odaklanır. Bu kategoride toplum ve koruyucu hekimlik uzmanları içerir halk sağlığı hemşiresi, klinik hemşire uzmanları, beslenme uzmanları, çevre sağlığı memurları, paramedik, epidemiyoloji, sağlık müfettişleri ve diğerleri.

Hayvan sağlığı profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvan sağlığı profesyonelleri, hayvanların sağlığı ve refahını gözeten uygulamalar yapmaktadırlar. Sağlık ve refah çalışmalarının yanı sıra, hayvansal üretimin ve hayvan hareketlerinin kontrollerinde görev alırlar. Yaptıkları çalışmalar Veteriner Halk Sağlığı uygulamaları kapsamında halk sağlığını da yakından ilgilendirmektedir. Bu alanda çalışan profesyoneller veteriner hekimler ve yardımcı veteriner sağlık çalışanlarıdır.

Alternatif tıp profesyonelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok toplumda, alternatif tıp uygulayıcıları, ya resmî sağlık sistemi içinde ya da dışında kalan önemli sayıda kişiyle temas kurmaktadır. Bunlara akupunktur,Ayurveda, bitki yetiştirme,homeopati,natüropati, Siddha tıbbı, geleneksel Çin tıbbı, geleneksel Kore tıbbı uygulamacıları dahildir .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ World Health Organization, 2006. World Health Report 2006: working together for health. Geneva: WHO.
  2. ^ "Difference Between Psychologists and Psychiatrists". Psychology.about.com. 2007. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mart 2007. 
  3. ^ Gupta N et al. "Human resources for maternal, newborn and child health: from measurement and planning to performance for improved health outcomes. 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Human Resources for Health, 2011, 9(16). Accessed 20 October 2011.
  4. ^ Gupta N et al. "Health-related rehabilitation services: assessing the global supply of and need for human resources." 20 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. BMC Health Services Research, 2011, 11:276. Published 17 October 2011. Accessed 20 October 2011.