Florence Nightingale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Florence Nightingale
OM RRC
Florence Nightingale.png
Doğum 12 Mayıs 1820(1820-05-12)
Floransa, Toskana Büyük Dükalığı
Ölüm 13 Ağustos 1910 (90 yaşında)
Park Lane, Londra, İngiltere, Birleşik Krallık
Çalıştığı yerler Selimiye Kışlası, Üsküdar
Aldığı ödüller Royal Red Cross (1883)
Liyakat Nişanı (1907)
İmza
Nightingale'ın 1854'te çalışmaya başladığı Selimiye Kışlası'ndaki geçici hastane. (Taş baskı, 1856)

Florence Nightingale (/ˈflɒrəns ˈntɨŋɡl/; 12 Mayıs 1820 – 13 Ağustos 1910), İngiliz sosyal reformcu, istatistikçi ve hemşire. Modern hemşireliğin kurucusudur.

Florence Nightingale daha küçük yaşlarda hastahanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünür ve bunu düzeltmek için hastabakıcı olmak ister. Ailesi Nightingale'e izin vermez. Hastabakıcıların hastalarla birlikte pis işler yaptıklarını söyler ve karşı çıkar. Çünkü o dönemlerde hastabakıcılık hiçbir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iştir. Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremez ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı olur. Hastabakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek ister. Bunu ülkenin bakanlarına kadar iletir fakat izin alamaz.

1854 yılında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapmıştır. Ayrıca İtalyanca, Fransızca ve İngilizce öğrenmiştir. Savaşın zor koşullarında, gece gündüz demeden yaralılara baktığı için askerler ona The Lady with the Lamp yani Lambalı Kadın adını vermiştir.

Savaştan sonra da bekar kalıp Londra'da hemşirelik okulu açmıştır. 1907 yılında Liyakat Nişanı alan ilk kadın olmuştur. 1910 yılında ölmüştür. 1961 yılında, Türkiye'de, açılan ikinci Yüksek Hemşirelik Okulu'na onun adı verilmiştir. (1989'da merkez olarak kurulan Florence Nightingale Hastanesi de denen binada şimdi şapka biçiminde camdan bir ek bina daha yapılacaktır.) Böylece dünya üzerinde ismini altın harflerle yazdıran ilk hemşire olmuştur

Doğum günü olan 12 Mayıs, tüm dünyada hemşireler günü olarak kabul edilmiştir.