Odyolog

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Odyolog, bebeklik döneminden yetişkinlere ve yaşlılara kadar her yaştan birey için işitme (duyma sistemi) ve denge (vestibüler sistem) bozukluklarını önlemeye, teşhis etmeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilecek sağlık alanında profesyonel uzmandır.[1] Odyoloji bilim ve sağlık alanının uygulama yetkisi ‘’odyolog’’ olarak isimlendirilen meslek elemanı tarafından temsil edilmektedir. ‘Odyolog’luk 2011 yılı itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından meslek tanımı yapılan ve resmen tanınan bir meslektir.[2]

Odyologlar, kişilerin yaşamlarındaki önemli faaliyetlere katılımını artırmak ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için profesyonel ve kişiselleştirilmiş hizmetler sunarlar. Odyologların hizmetleri, aşağıdakiler maddeler dahil, işitme ve dengeyi etkileyen sorunların yönetilmesine yardımcı olabilmektedir:

İşitme ve denge bozukluklarının uzman hekim işbirliği ile değerlendirilmesi, tedavi edilmesi ve rehabilitasyonunda görev alır.

İşitme Cihazları ve yardımcı teknolojinin seçimi ve kişiye uygulanmasında rol alır.

Kulak çınlaması (tinnitus) yaşayan bireylere kulak çınlamasının nasıl tedavi edileceği ve bununla nasıl başa çıkılacağı konusunda tavsiyelerde bulunurlar.

Kulağa implante edilen cihazlarda (kohlear implant) ameliyat sırasında ve sonrasında cihaz ayarlamalarında görev alır. Ameliyat sonrası rehabilitasyon sürecini planlar.

Cerrahi işlemler esnasında cerrahın gerekli görmesi durumunda işitme ve denge ile ilgili sinir monitorizasyonu yapar.

Yenidoğan ve yetişkin bireylere tarama testleri uygulanmasında, işitme kaybı olup olmadığını teyit edecek ve kaybın türünü ve derecesini belirlenmesi ve takibini yapar.

Gürültü ölçümlerini yaparak işitmenin korunması ve önlenmesi hakkında gerekli önerilerde bulunur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2021.