İçeriğe atla

Klinik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Klinik

Klinik (İngilizce: Clinic), sağlık için kurulan küçük hastanelerdir. Daha uzmanlaşmış tedaviler sunan ve yatılı hastaları geceleme için kabul eden daha büyük hastanelerin aksine, bunlar genellikle yerel topluluklardaki nüfusun temel bakım ihtiyaçlarını karşılar.

Poliklinik, hastaların yatmadan veya ayakta çeşitli rahatsızlıklarını fiziki temas ile veya sözlü olarak doktora ifade ettikleri, ön tanılarının, fizik muayene, aşılama, tıbbi test, tıbbi prosedürler ya da yatarak tedavi ve ayakta tedavi'lerin yapıldığı özel kliniğe verilen isimdir.[1]

Klinik ise halk arasında "servis" olarak bilinen, belli disiplinlere ait ileri araştırma ve yatarak tedavilerin yapıldığı hastane bölümleridir. Türkiye'de birçok anabilim ve bilim dallarının klinikleri vardır. Örneğin Genel Cerrahi Kliniği, Dahiliye Kliniği, (bazı büyük hastanelerde ise) Hematoloji kliniği gibi birçok klinik (servis) vardır.

Kliniklerde genel olarak sorumlu asistan doktor, hemşireler, hasta bakıcılar, (üniversite hastanelerinde ise) intörn doktorlar 7 gün 24 saat bulunur. Mesai saatlerinde ise sorumlu uzman hekim ve birden fazla asistan ve intörn doktorlar da bulunur.

Klinik kelimesinin İngilizcesi "Clinic"tir ve Yunanca "kliniki" kelimesinden gelir.

Kliniklerin büyükleridirler.

  1. ^ "Clinic | Description, Types, & Function | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 9 Aralık 2023. 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2024. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]