Acil tıp teknisyenliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yaralı bir kayakçıyı ambulansa yükleyen acil tıp teknisyenleri
Sağlık profesyonelleri
Alfabetik sıraya göre
Sağlık bakımı ile ilgili

Acil tıp teknisyenliği veya ambulans teknisyenliği, bazı ülkelerde acil tıp hizmetleri veren sağlık çalışanlarını belirtmek için kullanılan terimlerdir.

Acil tıp teknisyenleri, birçok ülkede hekim müdürler tarafından belirlenen protokollere ve kurallara uygun olarak acil aramalara yanıt verme, bazı tıbbi müdahalelerde bulunma ve hastaneye hasta ulaştırma görevlerini gerçekleştirirler.

Acil tıp teknisyenleri, ambulans servisinde ücretli ya da gönüllü olarak, teknik kurtarma ekiplerinin üyesi olarak veya itfaiye ve polis gibi bağlaşık ekiplerin eşliğinde hizmet verebilirler.

Acil tıp teknisyenleri, hastanın durumunu değerlendirmek ve hasta ileri düzeyde tıbbi bakım için uygun bir yere aktarılana kadar yeterli nefes ile solunum yolunu korumak ve kardiyovasküler dolaşımı sağlamak amacıyla gerekli acil tıbbi müdahaleleri gerçekleştirmek için eğitilmişlerdir.

Uygulanan müdahaleler arasında kardiyopulmoner resüsitasyon, ciddi derecede dış kanamayı kontrol altına alma, şok önleme, omurga hasarını önlemek için vücudu hareketsizleştirme ve kemik kırıklarını sabitleme uygulamaları bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]