Paramedik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsimleri Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri
Meslek türü Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri
Etkin sektörler Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri
Gerekli eğitimler Üniversitelerin önlisans düzeyi İlk ve Acil Yardım bölümünden mezun olmak
Çalışma alanları Hastane, Ambulans, 112 Acil İstasyonları
İlgili meslekler Acil Tıp Teknisyeni

Paramedik (resmi adıyla Ambulans ve Acil Bakım Tekniknisyeni) acil tıp hizmetlerinde, yaşam zincirinin anahtarı olarak tanımlanan ve Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden sağlık profesyonelidir.

Türkiye’de paramedik mesleği, mesleki enflasyonun en çok yaşandığı bölümlerin başında gelmektedir. Her yıl yaklaşık 10 bin mezun vermekte, işsizlik artmakta, meslek itibarsızlaşmaktadır. Mezun sayısının fazlalığına karşın, atamalar iyi seviyede artmamıştır.

Ülkemizde ve Dünyada, Ambulanslarda Paramediklerin yanı sıra; ATT (Acil Tıp Teknisyeni), Doktor ve başka Sağlık Personelleri'de görev yapmaktadır.

Görev, Yetki ve Sorumluluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Paramedikler olay yerine ambulans ile gelen ilk kişilerdir.[1] Paramediklerin görevi; Hasta veya yaralının durumunu değerlendirmek. Hasta veya yaralının durumuna göre olay yerinde uygun tedaviye başlamak (Oksijen tedavisi, Pansuman, Entübasyon, Vb). Komuta Kontrol Merkezi ile irtibata geçip hasta veya yaralının durumuna göre uygun hastaneleri değerlendirdikten sonra, yine seyir halinde tedaviye devam ederek Hastayı, hastanenin Acil Servis ekibine yapılan uygulamalar ile teslim etmek. Paramedikler, Doktorlar dışında, her ülkede farklı olmak üzere çeşitli narkotik ve sedatif ilaçları kullanmak yetkisine sahip tek onaylı kişilerdir.[2] Dünyada kullanılan iki tür acil tıp modeli vardır. Bunlar Anglo-Amerikan ve Franco-German modelidir. Anglo-Amerikan modelinde, Paramedikler karar vererenlerdir. Franco-German modelinde ambulans bakımı Doktorlar tarafından yürütülmektedir.[3] Almanya gibi bazı ülkelerde Paramedikler sahada Doktorları desteklemek ve yardımcı olmak için çalışmaktadırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Paramediklerin görevi genel tanım". 16 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Acil Sağlık Modelleri". 
  3. ^ "Almanyada da Acil Sağlık". 28 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.