İçeriğe atla

Paramedik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paramedik
İsimleriAmbulans ve Acil Bakım Teknikeri[1]
Meslek türüHastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri
Etkin sektörlerHastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri
Gerekli eğitimlerÜniversitelerin önlisans düzeyi İlk ve Acil Yardım bölümünden mezun olmak
Çalışma alanlarıHastane, Ambulans, 112 Acil İstasyonları
İlgili mesleklerAcil tıp teknisyenliği

Paramedik (resmi adıyla Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri ) acil tıp hizmetlerinde, yaşam zincirinin anahtarı olarak tanımlanan ve Hastane Öncesi Acil Bakımın en önemli parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden sağlık profesyonelidir.

Dünyada, Ambulanslarda Paramediklerin yanı sıra; ATT (Acil Tıp Teknisyeni), doktorlarlar ve diğer personel görev yapmaktadır .

Görev, Yetki ve Sorumluluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Paramedikler olay yerine ambulans ile gelen ilk kişilerdir.[2] Paramediklerin görevi; Hasta veya yaralının durumunu değerlendirmek. Hasta veya yaralının durumuna göre olay yerinde uygun tedaviye başlamak (Oksijen tedavisi, Pansuman, Entübasyon, CPR, intravenöz, intreosseoz uygulamalar Vb). Komuta Kontrol Merkezi ile irtibata geçip hasta veya yaralının durumuna göre uygun hastaneleri değerlendirdikten sonra, yine seyir halinde tedaviye devam ederek Hastayı, hastanenin Acil Servis ekibine yapılan uygulamalar ile teslim etmek. Paramedikler, Doktorlar dışında, her ülkede farklı olmak üzere çeşitli narkotik ve sedatif ilaçları kullanmak yetkisine sahip tek onaylı kişilerdir.[3] Dünyada kullanılan iki tür acil tıp modeli vardır. Bunlar Anglo-Amerikan ve Franco-German modelidir. Anglo-Amerikan modelinde, Paramedikler karar vererenlerdir. Franco-German modelinde ambulans bakımı Doktorlar tarafından yürütülmektedir.[4] Almanya gibi bazı ülkelerde Paramedikler sahada Doktorları desteklemek ve yardımcı olmak için çalışmaktadırlar.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Aralık 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2022. 
  2. ^ "Paramediklerin görevi genel tanım". 16 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Acil Sağlık Modelleri". 25 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Almanyada da Acil Sağlık". 28 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.