Gülçiçek Hatun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.07, 10 Ocak 2017 tarihinde Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18031929 numaralı sürüm (→‎top: clean up, çıkartıldı:{{kutueksik}} AWB ile)
Gülçiçek Hâtun
گلچیچک خاتون
Doğum (?)[1]
1335
Ölüm Bilinmiyor
Bursa
Defin yeri Gülçiçek Hatun türbesi, Bursa
Din Islam
Evlilik I.Murad
Çocuk(lar) I. Bayezid

Gülçiçek Hatun, I. Murat 'ın eşi, Yıldırım Bayezid'in annesidir. Aslen Rum[2] olan Gülçiçek Hatun'un türbesi Bursa'da bulunmaktadır.

Bursa, Altıparmak semtinde, Sarıklı Değirmen Sokağı’nda bulunan türbe, Sultan I. Murad’ın (Hüdavendigâr) eşi, Yıldırım Beyazıd’ın annesi Gülçiçek Hatun’a aittir. Padişah anaları arasında kendi adına türbesi olan ilk kadındır.

Gülçiçek Hatun Türbesi

Mermer söveli bir revaktan içerisine girilen türbe 6.00x6.00 m. ölçüsünde kare planlıdır. Üzerini oldukça yüksek, sekizgen kasnaklı bir kubbe örtmektedir. Duvarları üç sıra tuğla, bir sıra köfeki taş dizisi ile örülmüştür. Türbenin her cephesinde ikişer tane olmak üzere toplam sekiz penceresi bulunmaktadır. Pencere aralarına da tuğladan kurs motifleri yerleştirilmiştir.

Gülçiçek Hatun’un sandukasından başka türbede kime ait olduğu bilinmeyen üç sanduka daha bulunmaktadır. Türbe en son 1958 yılında onarılmıştır.

Kaynakça

  1. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, sayfa: 49-50
  2. ^ Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, 4. baskı, sayfa: 49