Far (otomotiv)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Far, otomotiv gece görüşü ve gece sürüş esnasında yolu aydınlatmak veya karşıdan gelen sürücüyü uyarmak amacıyla otomobillerde kullanılan otomotiv aydınlatma sistemine ait aydınlatma aracıdır. Otomobilin arka kısmında geri vites lambası bulunuyor. Türlerine göre gündüz farı, gizli far, LED lamba, ampül, sis lambası, metal halide lamba, halojen lamba, ksenon ark lambası, yüksek yoğunluklu deşarj lambası, parabolik alüminize reflektör, trafikatör bulunuyor.

Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Statik Far : Sabit yönde sadece ön bölgeyi aydınlatan karanlıkta özellikle virajlarda kör nokta bırakan farlardır. Otomobillerde genel olarak kullanılmakta olan farlardır.
  • Dinamik Far : Viraj anında araç ile beraber yaklaşık 15 – 17 derece arasında dönen düz yolda ise eğimli yola girmesiyle 8 derecelik açı ile aracın alt bölgesini aydınlatan farlardır. Dinamik farlarda sensörler otomobilin hızını, direksiyon açısını, ön aks’ın konumunu ölçerek far motorlarını uyarıp araçla birlikte farların dönmesini de sağlarlar. Bu farların öncüllerinden olan 1948 model Tucker Torpedo’nun ön panjurun üstünde ve aracın ortasında yer alan far ön tekerin açısına bağlı olarak otomobilin dönüş yönünde hareket etmekte idi. 1970 model Citroen DS modelinde ise sağ ve solda yer alan ikişer yuvarlak far direksiyona bağlı olarak çalışmakta idiler

Parçaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Far, parabol ayna veya reflektör, dağıtma özelliği olan far camı ve ışık kaynağından oluşmaktadır.

Parabol ayna ışığı demet haline getirir yansıtır ve şiddetini artırır. Far camı reflektörden gelen ışığı istenen yönde dağıtmaktadır.

Işık kaynağı olarak da halojen ampuller, iki flamanlı ampuller ya da zenon far sistemleri kullanılmaktadır.

Far hüzmeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kısa hüzme : Kısa far ışığının oluşturulmasında bir ışık siperi ışığın reflektör’ün veya parabol ayna’nın alt kısmına geçmesine engel olur. Reflektör’ün üst kısmına çarpan ışık demeti aşağı doğru yönlendirilerek yansıtılır.
  • Uzun hüzme : Uzun far ışında ise akkor helezon reflektör’ün odak noktasında bulunur. Işık demeti reflektörün lt ve üst kısmına çarptırılır. Far camı yivleri ışığı çok az miktarda saptırır. Işığın erişim mesafesi oldukça büyüktür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]