Sodyum buharlı lamba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toronto'da yüksek basınçlı sodyum sokak lambası

Sodyum buharlı lamba, 589 nm'ye yakın karakteristik bir dalga boyunda ışık üretmek için uyarılmış halde sodyum kullanan bir gaz deşarj lambasıdır.

Alçak basınç ve yüksek basınçlı olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Düşük basınçlı sodyum lambalar yüksek verimli elektrikli ışık kaynaklarıdır ancak sarı ışıkları, yaygın olarak kullanıldıkları sokak lambaları gibi dış mekan aydınlatmasındaki uygulamaları kısıtlar. Yüksek basınçlı sodyum lambalar, düşük basınçlı lambalara göre daha geniş bir ışık spektrumu yayar ancak yine de diğer lamba türlerine göre daha zayıf renksel geriverime sahiptirler. Düşük basınçlı sodyum lambalar yalnızca tek renkli sarı ışık verir ve bu nedenle geceleri renkli görmeyi engeller.

Tek uçlu, kendi kendine çalışan lambalar, bir mika disk ile yalıtılmıştır ve borosilikat cam gaz deşarj tüpü (ark tüpü) ve metal bir kapak içinde bulunur.[1] Sokak aydınlatmasında gaz deşarjlı lamba olan sodyum buharlı lambayı içerirler.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Low Pressure Sodium Lamp". 9 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2024. 
  2. ^ "Lighting Comparison: LED vs High Pressure Sodium/Low Pressure Sodium". StouchLighting.com. 21 Ocak 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Nisan 2024. 

Ek okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]