Hız göstergesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bir otomobil sürat saati. Örnekte dıştaki rakamlar mph türünden, içtekiler km/sa türünden bilgi verir. Penceredeki büyük rakam motorun yaptığı toplam mesafeyi, küçük rakam sürücünün sayacı son sıfırlamasından beri katedilen mesafeyi gösterir.

Hız göstergesi ya da sürat saati, taşıtlarda sürati bildiren gösterge. Aracın birim zamanda katettiği mesafeyi mesafe/zaman formatında sürücüye bildirir.

Otomotiv[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyada otomotiv sektöründe en yaygın olarak kullanılan sürat birimi mph ve km/sa'dir. Bazı otomobillerde sürat saati her iki birimi birden gösterir.

Çalışma prensibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Modern otomobillerin çoğunda hız ölçümü, motor gücünü tekerlere ileten transmisyonda yapılır ve sürüş kablosu (drive cable) aracılığıyla sürat saatine iletilir.

Havacılıkta[değiştir | kaynağı değiştir]

Uçaklardaki ana sürat saati olan işarî sürat saati, pito tüpünden yaptığı ölçüm ile hava hızını pilota bildiren saattir. Pito tüpünden ölçülen dinamik basınç ile atmosferin statik basıncı arasındaki farktan hızı gösterecek şekilde tasarlanmış dijital ya da analog göstergedir. Tek pilotlu uçaklarda genelde bir adet, iki pilotlu uçaklarda birisi kaptan pilot, birisi de yardımcı pilot tarafında olmak üzere iki adettir.