Cam suyu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aracın depolama tankına dökülen ön cam yıkama sıvısı.

Cam suyu (ayrıca silecek sıvısı, ön cam yıkama sıvısı olarak da bilinir), motorlu taşıtlar için, araç sürülürken ön camın, ön cam sileceği ile temizlenmesinde kullanılan bir sıvıdır.

Çalışma sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıkama sıvısını ön cama püskürtmek için, araç içindeki bir kontrol ile (silecek kolu) tipik olarak ön camın veya silecek bıçaklarının altına monte edilen fıskiyeler aracılığıyla bir elektrikli pompa kullanarak çalıştırılır. Ön cam silecekleri otomatik olarak çalışır, ön camdaki kir ve birikintileri temizler. Bazı araçlar arka camı veya farları temizlemek için aynı yöntemi kullanır. Otomobiller için sunulan ilk ön cam temizleyici birimi, satın alındıktan sonra arabalara monte edilmek üzere satış sonrası bir seçenek olarak 1936 yılında sunuldu.[1]

Yıkayıcı sıvısı, bazen ön cama ulaşmadan önce önceden ısıtılabilir. Bu, özellikle ön camın yüzeyinde ince bir buz veya don tabakası biriktiği, daha soğuk iklimlerde tercih edilir, çünkü camın elle kazınması veya cama ılık su dökülmesi ihtiyacını ortadan kaldırır. Birkaçında satış sonrası ön ısıtma cihazı olmasına rağmen, birçok otomobil üreticisi bu özelliği fabrikadaki araçların en azından bazılarına monte ettiler. Örneğin General Motors, Buick Lucerne sedan modeli ile 2006 yılından itibaren fabrikadan ısıtmalı yıkama sıvısı sistemlerine sahip araçları üretmeye başlamıştı. Sistem, ön cama zarar vermeden donu temizleyen ince bir ısıtılmış su sisi yaymaktaydı. GM ayrıca ısıtmalı yıkama sıvısının, ön cama sıçrayan böcek ve diğer yol birikintilerinin giderilmesine yardımcı olduğunu iddia etmekteydi. Şirket, motor yangınlarını başlatmaya meyilli olduğunu fark edince bu mekanizmaların üretimini durdurdu. Mercedes-Benz, bazı modellerde 1980'lerin ortalarından bu yana ısı kaynağı olarak motor soğutma sıvısı ile termostatik kontrollü bir ısıtma elemanı kullandı. Diğer birçok üretici, sıvının kendisini ısıtmak için değil, öncelikle donmayı önlemek için elektrikle ısıtılan yıkama nozulları kullanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Spray Gun to Clean Windshield Is Operated from Dashboard". Popular Mechanics. 65 (4). Nisan 1936. s. 488. 9 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2019. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]