Araba koltuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
BMW Alpina koltuğu
Üç yetişkin yolcu için arka koltuk sırası, AMC Ambassador

Araba koltuğu, otomobillerde kullanılan koltuktur. Araba kapısını açmakla doğrudan koltuğa oturmak mümkündür. Arka koltuktan araba bagajı'na doğrudan bir ara geçiş bulunmaktadır.[1] Koltuk başında koltuk başlığı monte edilir. Hem ön, hem de arka koltuklar arasında araba kolçağı yerleşiktir. Çocuklar için özel olarak çocuk koltuğu koyuluyor. Modern arabalarda ön sırada 2 kişi, arka sırada 3 kişi, 3. sıra bulunuyorsa, 2 kişi oturabilir. Araba koltuğuna emniyet kemeri bağlanır.

Çoğu araba koltuğu, uzun süreli kullanıma dayanması için ucuz, ancak dayanıklı malzemeden yapılmıştır. En yaygın malzeme polyesterdir. Deri, alcantara, kumaş gibi malzemeler de kullanılır. Modern araçlarda koltuğu ayarlamak, ısıtmak ve soğutmak için araba koltuk ayar düğmesi vardır.[2]

Bir spor araba koltuğu, koltuk sırasından farklı olarak bir kişiyi barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Klasik ve retro otomobillerde ön sırada tek yeri kapsayan "sıra koltuk" veya "bagaj koltuğu" bulunuyordu.

Aynı zamanda dilimizde araba koltuğu,oto koltuğu gibi adlarla adlandırılan çocuk güvenlik koltukları boy ve kilosu yetişkinlere uygun olmayan ve normal bir arabanın koltuğunda güvenli seyheat edemeyecek 0/12 yaş arası çocuklar için kulllanılır. 0+,1,2,3 olararak guruplandırılan bu koltukların zorunlu kullanım yaşları ülkelerin anayasalarına göre değişir.

Arabalarda emniyet kemeri kullanmayı zorunlu hale getiren ilk ülke 1970’li yıllarda Avustralya oldu. Fakat emniyet kemerleri bebekleri koruyamıyordu. Rainsfords adlı şirket 1984 yılında, bebeği çevreleyen sağlam plastik bir beşik üreterek bu sorunu çözdü. Çerçeve, beşik ve bebek, birbirlerine emniyet kemeriyle bağlanıyordu.

günümüzdeki oto koltuğu grupları

  • Grup 0: 0 ila 10 kg arası, 0 ila 12 ay arası
  • Grup 0+: 0 ila 13 kg arası, 0 ila 15 ay arası
  • Grup 1: 9 ila 18 kg arası, 9 ay ila 4 yaş arası
  • Grup 2: 15 ila 25 kg arası, 4 ila 8 yaş arası
  • Grup 3: 22 ila 36 kg arası, 8 ila 12 yaş arası
  • olarak sınıflandırılır. 9 kilodan sonra öne dönük yolculuk mümkün olsa da 18 kg ve 105 santim altında arkaya dönük yolculuk en güvenlisidir ve iskandinav ülkelerinin bazılarında zorunludur.Araç ölümlerinin büyük çoğunluğu 14 yaş altında gerçekleşir.türkiyede oto koltuğu kullanmamak suç olsa da araba yapıları ile alakalı komplike durumlar ve bilinçsizlik yüzünden çoğunlukla cezai işlem uygulanmamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 3 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2020. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2020. 

https://www.healthychildren.org/English/safety-prevention/on-the-go/Pages/Car-Safety-Seats-Information-for-Families.aspx 25 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

https://www.egm.gov.tr/cocuk-koltugu-kullanimi 25 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3496348/ 7 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. 7 Mayıs 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.