Araba alarmı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir araba alarmı sireni

Araba alarmı, otomobillere konulan ve aracın kendisini, parçalarını veya araç ininde bulunan eşyaların çalışması girişimlerinin, yaydığı yüksek sesle bildirilmesini sağlayan elektronik cihaz. Siren, klakson, daha önceden kaydedilen herhangi bir ses veya aracın kendi kornasıyla ses yaymasının yanında bazı alarmlar, aracın ışıklarının da yanıp-sönmesini sağlamaktadırlar.

Yanlış alarmlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alarmların hassasiyet ayarlarının yüksek seviyede tutulması, çoğu zaman yanlış alarmlara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle arabalara yapılan ufak temaslar, hatta yanından geçen başka araçların veya gök gürültüsünün çıkardığı sesler dahi alarmların çalışmasını tetikleyebilmektedir.

Caydırıcılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Camı kırılmış bir araba.

Hassasiyetinin yüksek olması sebebiyle yanlışlıkla çalan alarmlar, çoğu zaman önemsenmemektedir. New York Şehri Polis Teşkilatı'nın ortaya attığı iddiaya göre yanlış alarmların çokluğu sebebiyle insanlar bu alarmları önemsememekte, bu da hırsızlık sayısında artışa sebep olmaktadır.[1] Yine yanlış alarmlar yüzünden birçok otomobil üreticisi ürettikleri araçlara alarm yerine, sessiz olarak işlev gören ve anahtar çıkarıldıktan sonra araçtaki bazı elektriksel devreleri keserek motorun elektronik olarak kilitlenmesini sağlayan immobilizer sistemi kurmaktadır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Police Strategy No. 5: Reclaiming the Public Spaces of New York. New York: New York Şehri Polis Teşkilatı. 1994. 
  2. ^ "Alarmingly Useless: The Case for Banning Car Alarms in New York City". Transportation Alternatives. 1 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2011.