Takometre

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sürat ve mesafe gibi bilgileri kaydeden cihaz için takograf maddesine bakınız.
Bir otomobil takometresi (solda) ve sürat saati. Resimdeki takometre en fazla 7000 devri gösterebilmektedir. Motora zarar verebileceği için sürekli olarak kullanılmaması gereken devir genellikle kırmızı renk ile gösterilir.

Takometre,[1] devir saati ya da RPM saati, motorlu cihazlarda motorun (şaftın veya disklerin) birim zamandaki devir sayısını gösteren motor saati.[2][3] Genellikle 1 dakikadaki devir adedini gösteren analog bir saattir ancak dijital göstergeler de yaygınlaşmaktadır.

Türkçeye Almanca tachometer sözcüğünden geçmiştir.[1] Yunanca Ταχος (hız) ve metron (ölçmek) sözcüklerinden türetilmiştir. RPM ise revolutions per minute (dakikadaki devir sayısı) sözcüklerinin akronimidir.[4]

Uçaklarda da motorun dönüş turunu dakika başına sayarak motor hızını yansıtan gösterge olarak kullanılmakla birlikte mekanik ve elektrikli olacak şekilde iki türü mevcuttur.[5]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "takometre." Güncel Türkçe Sözlük. Türk Dil Kurumu. Erişim: 27 Şubat 2012
  2. ^ "tachometer." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  3. ^ Erjavec, Jack (2005). Automotive Technology. ISBN 1-4018-4831-1.
  4. ^ "rpm." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.
  5. ^ "Uçuş Göstergesi Takometre Nedir ve Nasıl Çalışır? - Uçak Bordo Aletleri". Uçuş Okulu - Pilotluk Eğitim, Sınavlar ve Pilot Olmak Hakkında Herşey. 2 Ekim 2021. 2 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ekim 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]