Yan ayna

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çift konturlu yan ayna. Büyük iç dışbükey yüzey, küçük dış yüzey asferik yüzeyinden ayrılır.

Yan ayna ya da dış ayna, sürücünün çevresel görüşünün dışında (kör noktada), aracın arkasındaki ve yanlarındaki alanları görmesine yardımcı olmak amacıyla motorlu taşıtların dış tarafında bulunan bir aynadır. Modern model arabalarda elektrik ile çalışan elektrikli yan dikiz aynası yaygındır.

Hemen hemen tüm modern otomobillerde yan aynalar kapılara -A sütununa- monte edilmektedir. Yan ayna, farklı yükseklik ve oturma pozisyonundaki sürücülere yeterli kapsama sağlamak için, manuel veya uzaktan kumandalı dikey ve yatay ayarlamalı olarak donatılmıştır. Uzaktan ayarlama, bowden kablosu yoluyla mekanik veya dişli motorlar sayesinde elektrikli olabilir. Ayna camı elektrikli olarak da ısıtılabilir ve aşağıdaki araçların farlarından sürücüye yansımayı azaltmak için elektrokromik karartma içerebilir. Günümüzdeki yeni model araçların birçoğunda yan aynalarda da sinyal lambaları yer almaktadır. Aynaya monteli sinyal lambalarının, daha önce egemen olan çamurluk tarafı konumuna monte edilen sinyal lambalarından daha etkili olabileceğini gösteren kanıtlar mevcuttur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Flannagan, M.J.; Reed, M.P. (2005). "Geometric Visibility of Mirror-Mounted Turn Signals" (paper, PDF). Ref 2005-01-0449. Society of Automotive Engineers. 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2006.