Ön cam

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ön cam, arabada olan ön penceredir. Modern ön camlar genellikle lamine camdan yapılmıştır. Yan taraflarda yan cam bulunur. Tipik olarak, aralarında güvenlik için lamine edilmiş ve pencere çerçevesine yapıştırılmış plastik bir tabaka ile iki kavisli cam tabakadan oluşur. Ön cam, görüntüyü daha iyi yansıtması için cam suyu ve ön cam sileceği ile temizlenir.[1]

Motosiklet ön camları genellikle yüksek etkili polikarbonat veya pleksi plastikten yapılır.[2]

2 türde araba ön cam türleri vardır.

  1. lamine cam
  2. Temperli cam

Lamine Cam[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoğu ülkede araç ön camı olarak lamine cam kullanılmaktadır. Arabalar için lamine ön cam kullanımını düzenleyen motorlu taşıt yasaları vardır. Lamine araç ön camı, iki araba camı katmanı ve bağlayıcı kimyasallarla sıkıştırılmış PVB katmanından oluşur. Bu PVB katmanı, doğası gereği şeffaftır ve sürücülerin görünümünü etkilemez. PVB tabakası, bir aksilik veya kaza durumunda cam yüzeyleri kendisine bağlı tutar. Araba ön camının çökmesine veya kırılmasına izin vermez.[3]

Temperli cam[değiştir | kaynağı değiştir]

Temperli cam, kapı camı, arka cam, açılır tavan içeren araba gövde camı yapmak için kullanılır. Temperli cam aynı zamanda bir güvenlik camıdır, çünkü yeni teknolojiler zararlı kenarlar olmadan parçalara ayrılan camları yapmayı mümkün kılmıştır. Temperli cam, mimari cam, cep telefonu ekranları, tencere gibi farklı sektörlerde de kullanılmaktadır. Temperli cam, kavisli bir camın yüksek sıcaklıkta ısıtılması ve ardından aniden soğutulmasıyla üretilir.

yenisiyle değiştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Ön Cam Değişimi tipik olarak bir saat gerektirir. Müşteriler bazen Güvenli Sürüş Süresinin (SDAT) farkında olmayabilir. Yeni ön camın uygun yapısal dayanıklılığa sahip olabilmesi için SDAT'nin tamamlanmasını beklemek önemlidir.

Gelişmiş Sürücü Yardım Sistemi (ADAS), değiştirmenin başka bir yönüdür. Çoğu araba, Yağmur Sensörü, İleri Görüşlü Kızılötesi, Yayadan Kaçınma Sistemi vb. gibi ADAS alt sistemleriyle donatılmıştır. Tüketici ayrıca bu tür sistemlerin değişim sonrası ayarlarına da odaklanmalıdır. Bu sistemin kalibre edilmesi yaklaşık 30 dakika ila bir saat sürebilir. Kalibrasyondaki en ufak bir hata bile yolda felakete yol açabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2020. 
  2. ^ https://windshieldexperts.com/blog/types-of-glasses-used-on-windshield/amp/[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "Types of Safety Car Glass : Laminated and Tempered Glass For Car". Windshield Store (İngilizce). 21 Ağustos 2021. 21 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2021. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]