Eskiderbent, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eskiderbent
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 214
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Eskiderbent, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçenin batısında bulunan ve İğdir, Karaşeyh, Ağılcık, Kazıklı köyleri ile komşu olan Türkderbenti Köyünün 1650 yılında Arakpirli ve Karslı aileleri tarafından kurulduğu söylenmektedir. Çevrede Eski-Derbent olarak bilinen köyün asıl ismi Türkderbenti'dir. Köyün ilçeye uzaklığı 33 km. dir. 49 haneden ibaret olan köyde, 2000 dekar kıraç, 1000 dekar sulak arasizi olan köyün gelir kaynakları tarım, hayvancılık, sebzecilik ve meyveciliktir. Köyde, ilköğretimin 8 yıla çıkarılmasıyla ilk 5 yılı köyde bulunan okulda, son 3 yılı ise taşımalı öğretim sistemiyle yapılmaktadır. Okuma-yazma oranı % 95'dir. Köyde yaşlılar tarafından edinilen tecrübeye göre ayva çiçeğinin çok olması kışın çok soğuk ve uzun geçeceğine işaret olarak kabul edilir. Hamurdan yapılan erişte ve hingel yemekleri meşhurdur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Giyim kuşam olarak kadınlarımız etek blus başında oyalı bürük veya yazma denilen başörtüsünü alırlar. Ayakkabıda orta yaşın üstündekiler halen karalastik(ayakkabı) giyerler.Yani giyim kuşamda muhafazakar bir çizgide gidilir.Kadınlar halen patik örerler kendilerine erkeklerin giyimi normal klasik giyim tarzıdır.Eskiden don göynek varmış ama şimdiki kuşak bunu bilmiyor.Eskiden erkekler genellikle yün çorap giyerlermiş ama şimdi giyilmiyor.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 100 km, Zile ilçesine 36 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 214
1997 220

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır, yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün su ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol (toprak) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Geçiminin yarırısını araziden temin etmeye çalışan köyün, sulama suyu olup yeterince değerlendirilememektedir.Arazi içerisinde düzgün kanal sistemi olmadığından, hem su israfı olmakta, hem de arazinin birçok kısmı sulanamamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]