Hayden Christensen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayden Christensen
Hayden Christensen, 2017
Doğum19 Nisan 1981 (43 yaşında)
Vancouver, Britanya Kolumbiyası, Kanada
MeslekOyuncu, yapımcı
Etkin yıllar1993–günümüz
Çocuk(lar)1

Hayden Christensen, (d. 19 Nisan 1981, Vancouver), Kanadalı oyuncu.

Genç yaşta Kanada televizyonlarındaki TV dizilerinde rol aldı. 1990'lı yıllarda ABD'de farklı alanlara yöneldi. İlk önemli rolü, Yeni Bir Yaşam filmindeki "Sam Monroe" karakterini canlandırmasıdır. Bu filmdeki rolüyle, Altın Küre'ye aday gösterilmiştir. Onu üne kavuşturan film ise, Yıldız Savaşları filmindeki "Anakin Skywalker" rolüdür.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyer öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Christensen, dört çocuğun üçüncüsü olarak Vancouver, Kanada'da doğdu. Babası David Christensen bir yazılım uzmanıdır. Babasında Danimarka, annesinde ise İtalyan ve İsveç soyu vardır. Tove adında bir erkek, Kaylen ve Hesja adında iki kız kardeşi vardır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Unionville High School'da öğrenim görmüş ve burada bir drama programına katılmıştır. Keşfedilişi, Dünya trambolin şampiyonu ablasıyla birlikte bir reklam çekimine gitmesiyle olmuştur. Atlayıcı filminde baş rolü paylaştığı Rachel Bilson ile olan birlikteliği 2017 yılında sonlanmıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılında 12 yaşında Kanada'da Family Passions isimli televizyon dizisinde rol almıştır. Ertesi yıl In the Mouth of Madness isimli filmde ufak bir rol aldı. 1995 ve 1999 yılları arasında Harrison Bergeron, Forever Knight, Goosebumps, The Virgin Suicides ve Are You Afraid of the Dark? gibi televizyon programları ve filmlerde rol almış, 2000'de ise FOX'da Higher Ground isimli televizyon dizisinde "Scott Barringer" karakterini canlandırmıştır.

2001'de Life as a House filminde "Sam Monroe" karakterini canlandırmış ve bu filmdeki rolü ile Altın Küre ve SAG ödüllerine aday gösterilmiştir. Daha sonra ise Yıldız Savaşları filmlerinde "Anakin Skywalker" karakterini canlandırmıştır.

2007'de Mischa Barton ile birlikte rol aldığı, The Decameron isimli kitaptan uyarlanan Virgin Territory isimli filmde oynayan Christensen, aynı yıl "Awake" (Anestezi) isimli filmde, Jessica Alba ile birlikte rol almıştır. 2008'de ise Samuel L. Jackson ile birlikte Jumper isimli filmde doğaüstü güçleri olan ve zamanda yol alabilen bir genci canlandırmıştır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]