David Prowse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
David Prowse

David Charles Prowse (d. 1 Temmuz 1935) İngiliz vücut geliştirici, halter ve oyuncu. En ünlü rolü Yıldız Savaşları'ndaki Darth Vader rolüdür.

Darth Vader[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Yıldız Savaşları üçlemesinde Darth Vader rolünü David Prowse oynamıştır. Film boyunca konuşmaları da o yapmıştır ancak George Lucas'ın isteğiyle onun sesi değil James Earl Jones'un seslendirilmesi kullanılmıştır. Jedi'ın Dönüşü filminde maskesiz Darth Vader sahnesinde onun oynaması beklerken bu sefer de yerine Sebastian Shaw kullanılmıştır. Filmdeki dövüş sahnelerinde ise rolünü Bob Anderson'a bıraktı. David Prowse birkaç fan filminde oynamakla beraber birçok Star Wars etkinliğine katılmaktadır.

Diğer rolleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1968 tarihli "The Champions" dizisinde ufak bir rol oynamıştır. A Clockwork Orange adlı filmde, yazarın yardımcısını oynamıştır. Darth Vader dışındaki en önemli rolü 1975'te çocuklara trafikte güvenliği öğreten bir süper kahraman olan "Green Cross Code Man"dır. Bu rolle 2000'de İngiliz Şövalyelik Nişanı almıştır. Diğer önemli küçük rolleri 1971 tarihli Otomatik Portakal'da bir bodyguard, 1972'de Vampire Circus'ta sirk görevlisi, "Casino Royale", "The Horros of Frankenstein" ve "Frankenstein and the Monster from Hell" filmlerinde Frankenstein'ın canavarı rolleridir.

Film dışı aktiviteleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1962'e Avustralya'da yapılan bir halter organizasyonunda İngiltere'yi temsil etmiştir. 1978 tarihli Superman'de Christopher Reeve'in hazırlanmasına yardım etmiştir. Şu sıralar Star Wars kıyafetleriyle ilgili bir fan grubu olan 501. Lejyon'un liderliğini yapmaktadır.