İçeriğe atla

Hammerfest

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hammerfest
Şehir
Hammerfest
Hammerfest arması
Arma
Norway üzerinde Hammerfest
Hammerfest
Hammerfest
ÜlkeNorveç Norveç
İlFinnmark
Alt idari birimler
İdare
 • Belediye başkanıKristine Jørstad Bock (Ap)
Yüzölçümü
 • Toplam849 km²
Nüfus
 (2010)
 • Toplam9.471
 • Yoğunluk11/km² (20/mil²)
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)

Hammerfest Norveç’in Finnmark eyâletinde bir şehirdir. Dünyada Kuzey Kutbu’na en yakın olan şehirlerden birisidir. Ringalar şehri ve geceyarısı güneşi şehri olarak da anılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kutup bölgesinin buzlu bölgeleri içinde bulunan Hammerfest limanı, Gulf Stream akıntısının yarattığı ılık iklim alanının da içine girer; bu sıcak su akıntısının etkisiyle liman hiçbir zaman buzlarla kaplanmaz. Bol bol avlanan ringa balıkları, Haziran ile Ekim ayları arasında, Norveçlilerin kjel dediği uzun sırıkların ucuna iplerle deste deste asılıp kurutulur. Kasım, Aralık ve Ocak aylarında Hammerfest’te güneş hiç doğmaz. Bu zaman boyunca uzun kutup gecesi hüküm sürer. Buna karşılık Mayıs, Haziran ve Temmuz'da güneş hiç batmaz. Bu üç ay boyunca gece saat onikiye doğru güneş ufku yalayıp geçer ve yeni dönüşünü tamamlamak üzere tekrar yükselir. Şehirliler akşam saatlerinden itibaren, gece olmuş gibi perdelerini örterler.[kaynak belirtilmeli]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgede bulunan ve taş devrine kadar geriye giden mezar buluntularından, bu çevrede önemli bir balıkçılık ve av yerleşimi kurulduğu anlaşılmıştır. Yerleşime ilişkin yazılı ilk kayıt ise, 1789'da Danimarka-Norveç kralı Christian VII zamanında Hammerfest'e pazar şehri hakları veren kraliyet beratıdır.

Napolyon Savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Napolyon Savaşları sırasında, Danimarka-Norveç Büyük Britanya tarafından saldırıya uğradı ve Napolyon ile Fransa'nın yanında yer almaya itildi. Finnmark'ın batısındaki en önemli ticaret ve nakliye merkezlerinden birisi olmak nedeniyle, Hammerfest Kraliyet Donanması'na bağlı abluka gemilerinin doğal düşmanı haline geldi. Beklenen İngiliz saldırısı 22 Temmuz 1809'da Snake ve Fancy gemileri tarafından gerçekleşti. Karşılıklı top atışlarıyla başlayan çatışma Norveçlilerin cephanesi tükeninceye kadar 1,5 saat sürdü. Limana yanaşarak 8 gün kalan kraliyet denizcileri, kilisenin bağış kutusu ve gümüşleri dahil, taşıyabilecekleri her şeyi yağmaladılar. Bu saldırıdan sonra Hammerfest düzenli birliklerin yerleştirildiği, tahkimatları güçlendirilmiş ve toplarla donatılmış devriye tekneleriyle takviye edilmiş bir garnizon durumuna getirildi.

19. yüzyılda Hammerfest

1890'da çıkan bir yangın şehri büyük ölçüde kül etti. Yangının ertesinde dünyanın pek çok yerinden bağışlar geldi ve şehir yeniden inşa edildi. Bu inşaatlar sonrasında 1891'de sokakları ilk kez elektrikle aydınlatılan kuzey Avrupa şehri oldu. Bu buluşu Paris'te bir fuarda gören şehrin iki tüccarı tarafından Hammerfest'e getirilmiştir.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

1941'de Hammerfest'te Alman yol tabelaları.

II. Dünya Savaşı'nda Norveç'i işgal eden Almanya Hammerfest'i deniz üssü olarak kullandı. Hammerfest garnizonun da yaklaşık 4.000 mayın ve çok sayıda uçaksavar silahları ile korunmaktaydı. Savaşın sonlarına doğru Sovyet Hava Kuvvetleri şehri 14 Şubat 1944'te nispeten hafif ve 29 Ağustos 1944'te şehre ve limandaki teknelere ağır hasar verecek şekilde iki kez bombaladı. En sonunda Almanlar 10 Şubat 1945'te şehri boşalttılar ve giderken 1937'de inşa edilmiş küçük bir kilise hariç tüm şehri yıktılar. Doğu Finnmark'taki Sovyet askerleri Eylül 1945'te çekildi. İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma mayın ve mühimmat hala Hammerfest alanında bulunmakta ve bertaraf edilmektedir.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabancı konsolosluklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Danimarka,[5] İsveç,[6] Finlandiya[7] ve Hollanda'nın[8] Hammerfest'te fahri konsolosları vardır.

Notlar ve Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Vennskapsamarbeid" (Norveççe). Norden.no. 27 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Welcome to Kola village". Kola Travel. 15 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2010. 
  3. ^ "Alaska's Sister States & Sister Cities". Gov.state.ak. 5 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "Tornio Twin Cities". Tornio.fi. 2 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  5. ^ "Danish consulates in Norway, A-K". Ministry of Foreign Affairs of Denmark. 5 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  6. ^ "Honorary Consulate of Sweden, Hammerfest". Government Offices of Sweden. 5 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  7. ^ "Finland´s Honorary Consulate, Hammerfest". Ministry for Foreign Affairs of Finland. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  8. ^ "Dutch Consulate in Hammerfest, Norway". Embassies/Consulates in Norway. 24 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi.