İçeriğe atla

Strateji oyunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Satranç

Strateji oyunu veya stratejik oyun (örn: video veya masa oyunları) oyuncuların kendilerine özel taktiklerinin büyük önem taşıdığı, karar verme becerisi gerektiren oyundur. Bütün strateji oyunları farklı şekillerde düşündürmeyi ve tipik olarak durumsal farkındalık gerektirir.

Satranç dünyada en çok bilinen strateji oyunudur.[kaynak belirtilmeli]

Strateji oyunları, aynı zamanda savaş oyunlarının halefi olarak görülür ve stratejiyi savaş bağlamında tanımlar, ancak bu daha kısmidir. Bir strateji oyunu, her şeyden önce stratejiye dayanan bir oyundur ve buradaki stratejinin ne olduğunu tanımlamaya gelince, iki faktörün dikkate alınması gerekir: stratejinin karmaşıklığı ve oyun ölçeğindeki eylemleri, örneğin, Total War oyun serisinde verilen her önemli karar. Kültürel bağlamında bir strateji oyununun tanımı, savaş oyunlarına kadar giden bir geleneğe ait olan, ortalama video oyunundan daha fazla strateji barındıran, belirli oyun kurallarını içeren ve belirli bir topluluk tarafından temsil edilen herhangi bir oyun olmalıdır. Strateji oyunlarında savaş hakim olsa da hikâyenin tamamı savaş ile ilgili değildir.[1]

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kriegsspiel strateji oyununa ait bir görsel

Takım stratejisi[değiştir | kaynağı değiştir]

En odaklı takım strateji oyunlarından biri briçtir. Bu kart oyunu, oyunun dinamiği ilerledikçe saldırı ve savunma becerileri sürekli değişen iki oyuncudan oluşan iki takımdan oluşur. Bazıları, bu takım strateji kart oyununu oynamanın faydalarının iş hayatında kullanılan beceri ve stratejilere kadar uzandığını ve bu oyunların oynamanın stratejik farkındalığı otomatikleştirmeye yardımcı olduğunu iddia etmektedir.[2]

Savaş oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaş oyunları, savaşların, askerî eylemlerin veya tüm savaşların simülasyonlarıdır. Oyuncular, tarihi savaşların liderlerinin karşılaştığı durumlara benzer durumları göz önünde bulundurmak zorundadır. Hal böyle olunca savaş oyunları genellikle simülasyon unsurlarına ağırlık verir ve hepsi "strateji oyunları" olsa da askeri jargon anlamında "stratejik" veya "taktik" de olabilirler.

Strateji video oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Strateji video oyunları, gerçek zamanlı strateji (RTS) oyununun sürekli oynanışını mı yoksa sıra tabanlı strateji (TBS) oyununun ayrı aşamalarını mı sunduklarına göre kategorilere ayrılır. Genellikle bilgisayarın, insan oyuncu gibi stratejik olarak düşünen tarafı taklit etmesi (orduları yönetmek ve bina inşa etmek gibi) beklenir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dor, Simon (Nisan 2018). "Strategy in Games or Strategy Games: Dictionary and Encyclopaedic Definitions for Game Studies". Game Studies. 18 (1). ISSN 1604-7982. 31 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2021. 
  2. ^ "ibridgeplayer.com - ibridgeplayer Resources and Information. This website is for sale!". web.archive.org. 23 Şubat 2015. 23 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2021. 
  3. ^ silvergoo.xyz (4 Mart 2021). "En İyi Savaş ve Strateji Oyunları (PC, Konsol ve Mobil)". SilverGoo - Oyun Haberleri ve İncelemeleri. 9 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2021.