İçeriğe atla

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin
How to Train Your Dragon
Yönetmen
YapımcıBonnie Arnold
YazarWill Davies
Dean DeBlois
Chris Sanders
UyarlamaHow to Train Your Dragon: Cressida Cowell
Oyuncular
MüzikJohn Powell
Görüntü yönetmeniRoger Deakins
KurguDarren Holmes
Maryann Brandon
StüdyoDreamWorks Animation
DağıtıcıParamount Pictures
CinsiSinema filmi
Türü3D
Komedi
Fantastik
Animasyon
RenkRenkli
Yapım yılı2010, ABD
Çıkış tarih(ler)i26 Mart 2010
Süre98 dakika
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe165 milyon $[1]
Hasılat494.878.759 $[1]
Devam filmiEjderhanı Nasıl Eğitirsin 2

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, aynı adı taşıyan 2003'te yayınlanan kitabından DreamWorks Animation tarafından uyarlanan 2010 yılı 3D animasyon fantastik film. Filmde seslendirme yapan bazı isimler Jay Baruchel, Gerard Butler, Craig Ferguson, America Ferrera, Jonah Hill, T.J. Miller, Kristen Wiig, Christopher Mintz-Plasse ve David Tennant.

Hikâye, Hiccup adlı genç bir Viking'in efsanevi Viking dünyasında kabilesinin ejderha avcısı olma geleneğine uyma çabasının yer aldığı bir hikâye anlatılmaktadır.

Film olumlu eleştiriler ile beraber 26 Mart 2010 vizyona girdi. Film dünya çapında yaklaşık 500 milyon dolar hasılat elde ederek Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da DreamWorks Animation şirketinin en başarılı beşinci filmi oldu.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk adasında yaşayan Vikingler geçimlerini balıkçılık, avcılık gibi işler yaparak sağlamaktadır. Tek sorunları geceleri Berk'e saldırıp evleri ateşe veren, koyunları ve çeşitli yiyecekleri çalan, insanları öldüren ejderhalardır. Bunca saldırıya rağmen inatçılıkları yüzünden adadan gitmemişler ve Berk'te kalıp ejderhalarla savaşmaktadırlar.

Bir gece yine Berk adasına ejderha saldırısı olur. Adada yaşayan Vikingler ejderhalara karşılık verirler. Bu sırada adada yaşayan küçük Hıçkıdık da ejderhalarla savaşmak için dışarıdadır. Çünkü bir ejderha öldürmek Berk'te her şeye bedeldir. Bir ejderha öldürürse şöhret ve hatta bir kız arkadaş bile bulabileceğini düşünmektedir. Dışarıda koşuştururken onu Geğirik yakalar. Geğirik bir demircidir, Hıçkıdık da onun çırağı... Onu dışarıdaki saldırıdan korumak için dükkâna götürür. Ama Hıçkıdık bundan memnun olmamıştır, çünkü dışarıda kalıp ejderha öldürmek istiyordur. Bu sayede bir kızla çıkabileceğini düşünmektedir. Ama Geğirik izin vermez, Hıçkıdık'ın kılıçları bilemesini ister. Daha sonra Geğirik ejderhalarla savaşmak için dışarı çıkar. Bunu fırsat bilen Hıçkıdık kimseler yokken dışarı çıkar. Elinde ise ip fırlatan bir alet vardır. Daha sonra ortaya Gecenin Öfkesi isimli bir ejderha çıkar. Bu ejderha, diğer ejderhalardan farklı olarak, kendini göstermez, yiyecek çalmaz ve asla ıskalamazdı. Daha önce hiç Gecenin Öfkesi gören olmadı, çünkü daha önce kimse Gecenin Öfkesini yakalayamamıştı. Hıçkıdık insanlardan uzak bir yerde durup avını beklemektedir. Daha sonra Gecenin Öfkesinin sesi gelir. Gecenin Öfkesi bir yere ateş ettiği sırada Hıçkıdık silahını kullanır ve ejderha uzakta olmasına rağmen onu vurur. Ama Hıçkıdık'ın ejderhayı vurduğunu gören olmaz. Hıçkıdık ilk ejderhasını vurduğu için sevinir ama sevinci yarıda kalır. Çünkü arkasından korkunç kâbus cinsi bir ejderha gelir. Ancak en iyi Vikingler o ejderha ile baş edebilir. Bunu Berk adasının reisi aynı zamanda Hıçkıdık'ın babası olan Kayıtsız Zebella görür ve ejderha ile savaşarak onu kurtarır. Daha sonra saldırı biter. Hıçkıdık babasına bir ejderha vurduğunu ve onu aramaları gerektiğini anlatır. Hıçkıdık'ın babası Kayıtsız Zebella, Hıçkıdık'ı dinlemez ve saldırı sırasında dışarıda olduğu için çok kızar. Daha sonra Hıçkıdık'tan eve gitmesini ister.

Günün erken saatlerinde Hıçkıdık ormanda dolaşırken uzakta bir şey fark eder. Yanına yaklaşınca bunun dün akşamki saldırı sırasında vurduğu Gecenin Öfkesi olduğunu fark eder. Ejderhanın yanına yaklaşır, bıçağını çeker ejderhaya onu öldüreceğini söyler. Daha sonra ejderhaya acır ve ejderhanın iplerini keser. İpleri kesilir kesilmez Gecenin Öfkesi hemen Hıçkıdık'ın üzerine atlar. Ejderha, üzerinde durduğu Hıçkıdık'a kükrer. Hıçkıdık korkar ama ejderha onun canını bağışlar. Bu sırada Kayıtsız Zebella, Berk adasındaki Viking savaşçılarıyla ejderhaların yuvasını bulup yok etmek üzere toplantı yapar. Toplantıdan ejderha yuvasını bulmak için sefer yapma kararı çıkar. Ancak Zebella Hıçkıdık'ı yokluğunda nasıl zaptedeceğini bilemez. Geğirik ise Hıçkıdık'ı ejderhalar akademisine yazdırmayı önerir. Kayıtsız Zebella, Geğirik'in tavsiyesiyle Hıçkıdık'ı ejderhalar akademisine yazdırır. Zebella akşam eve döndüğünde Hıçkıdık'a bu haberi verir. Hıçkıdık babasına artık ejderha öldürmek istemediğini söyler. Ama babası bunu kabul etmez.

Ertesi gün Zebella askerlerle birlikte deniz seferine çıkar. Hıçkıdık ise akademideki ilk gününe başlamıştır. Hıçkıdık ile beraber Astrid, Südüklü, Balık Ayak, ikizler Ters Ceviz ve Sert Ceviz de eğitim için akademiye gelmiştir. Akademide eğitim veren kişi ise Geğirik'tir. İlk olarak Gronckle cinsi bir ejderha ile eğitime başlarlar. Eğitimin sonlarına doğru ejderha Hıçkıdık'a ateş atmak üzereyken Geğirik yetişir ve Hıçkıdık'ı ölmekten kurtarır.

Yine bir gün ormana giden Hıçkıdık ormanda Gecenin Öfkesini görür. Ama neden uçup adadan hâlâ gitmediğini anlamaz. Günler sonra ejderhanın kuyruğunun zarar gördüğünü anlar. Ejderhaya yiyecek balık getirerek yaklaşmaya başlar. Ejderhaya balığı uzattığı sırada dişlerinin olmadığını görür. Daha sonra ejderha ağzında gizlediği dişlerini çıkarır ve balığı yer. Gecenin Öfkesi dişlerini gizleyebildiği için Hıçkıdık ona Dişsiz adını verir. Hıçkıdık Dişsiz ile gitgide iyi vakit geçirir. Ama bunu herkesten saklar, çünkü Berk halkı ejderhayı fark ederse onu öldürebileceklerini düşünüyordur. Dişsiz fark edilmesin diye onunla her gün gizli gizli buluşur. Hıçkıdık bir gün Dişsiz'in zarar gören kuyruğuna uyduruk bir kanat yapar. Kanat bir düzenekle Hıçkıdık'ın ayağına bağlıdır. Bu sayede kanadı, dolayısıyla da ejderhayı ayak hareketleriyle kontrol edebiliyordur. Ancak kanat Dişsiz'in vücudunun bir parçası olmadığı için Dişsiz kanadı tek başına kullanamaz. Bunun için Hıçkıdık'ın ejderhanın sırtına binip kuyruk kanadını kendisi kontrol etmesi gerekir. Hıçkıdık ejderhanın sırtına binmek için bir de eyer yapmıştır. Bir zaman sonra artık ejderhayı havada kontrol etmeyi öğrenmiştir. Hıçkıdık boş zamanlarda ormana gidip Dişsiz ile vakit geçirdiği için ejderhalar hakkında bilgiler öğrenir. Bu bilgileri ejderha akademisinde kullanarak testleri geçer herkesin dikkatini üzerine çeker. Astrid ise dikkatlerin Hıçkıdık'ta olmasından rahatsızdır. Astrid neler olup bittiğini öğrenmek için Hıçkıdık'ın ejderhayı sakladığı yere gelir. Hıçkıdık, Astrid'i fark ettiği zaman Astrid Dişsiz'i görmesin diye onu oylamaya çalışır. Ama Dişsiz Astrid'in Hıçkıdık'a zarar verdiğini düşünerek saklandığı yerden çıkarak Astrid'in üzerine doğru koşar. Hıçkıdık Dişsiz'in önüne atılır ve onu durdurur. Astrid panik içinde kaçmaya başlar. Dişsiz sırtında Hıçkıdık ile uçarak Astrid'i yakalar ve onu bir ağacın tepesine bırakır. Hıçkıdık olanları açıklamak için Astrid'in kendisine izin vermesini ister. Astrid gönülsüz bir şekilde kabul eder ve Dişsiz'in sırtına biner. Dişsiz huysuzluk yaparak Astrid'i korkutur. Astrid Hıçkıdık'tan özür dinleyince Dişsiz sakinleşir. Hıçkıdık Astrid ile akşama kadar turlar. Astrid ise gördüğü manzaradan etkilenir ve Hıçkıdık'a ısınmaya başlar.

O sırada Dişsiz kendi ejderha grubunu fark eder. Grubun içine girer ve grubundaki ejderhalarla birlikte uçmaya başlar. Diğer ejderhalar üzerlerinde yiyecek taşımaktadır. Daha sonra ejderhalar yuvaya varır. Hıçkıdık ve Astrid korkarlar ve buradan ayrılmak isterler. Dişsiz ise onlara bir şeyler göstermek istiyordur. Dişsiz'in gösterdiği şey karşısında Hıçkıdık ve Astrid şaşırır. Dişsiz'in gösterdiği şeyden sonra Hıçkıdık ve Astrid, ejderhaların neden Berk'e saldırıp yiyecek çaldıklarını anlamış olurlar.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hıçkıdık[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk adasında yaşayan bir Viking kabilesinin reisi Kayıtsız Zebella'nın oğludur. Aileler iğrenç isimlerin cüce ve trolleri kaçırdığına inandığı için ona bu isim verilmiştir. Adadaki diğer Vikingler etli butlu iken o adadaki diğer Vikinglere göre çok sıskadır. Bu yüzden bazılarınca hor görülür. Geğirik adlı bir Viking'in demirci dükkânında çırak olarak çalışmaktadır ve Astrid isimli bir kıza aşıktır. Bir gece ejderhalar Berk'e saldırırken o da dışarıdadır ve ip fırlatan bir alet yardımıyla daha önce adada kimsenin görmediği Gecenin Öfkesini vurmuştur. Daha sonra ormanda onu bağlı bir şekilde bulmuş ama onu öldürmekten vazgeçip serbest bırakmıştır. Daha sonra ejderhaya yaklaşmış, onunla arkadaş olmuş ve ona Dişsiz adını vermiştir. Diğer Vikinglerin ejderha düşmanlığı yüzünden Dişsiz'i onlardan saklamış ve boş vakitlerde ormanda Dişsiz ile vakit geçirmiştir. Onunla vakit geçirdikçe ejderhaların Vikinglerin zannettikleri gibi olmadığı fark etmiştir. Ejderhanın kuyruk kanadı koptuğu için ona ejderhanın sırtından kendi ayağıyla kontrol edebileceği bir düzenek yapmış ve bu sayede ejderhayı istediği yöne uçurabilmektedir. Dişsiz ile vakit geçirdiği için ejderhalar hakkında bilgiler öğrenmiş ve bunu babasının zoruyla katıldığı ejderha akademisinde kullanarak tüm ejderhaları başarıyla yenmiştir ve ejderha akademisindeki son sınav olan ejderha öldürme sınavına kadar ulaşmıştır. Bunun üzerine adadan kaçmak isteyen Hıçkıdık o gece Dişsiz'in sırtında Astrid ile birlikte uçarken ejderhaların sürüsünü takip ederek ejderha yuvasına ulaşmış ve ejderhaların Berk'e saldırıp yiyecek çalmalarının sebebini öğrenmiştir.

Dişsiz/Gecenin Öfkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk halkı arasında Gecenin Öfkesi olarak anılır. Yıldırımın ve ölümün kötü çocuğu olarak da bilinir. Türünün son örneklerindendir. Rengi siyah olduğu için ve diğer ejderhalara nazaran daha hızlı uçtuğu için Berk'te onu gören hiç Viking yoktur. Diğer ejderhalar gibi alevi sarı değil mordur. Diğer ejderhalar gibi yiyecek çalmaz ve vuracağı hedefini ıskalamaz. İlk olarak Hıçkıdık tarafından ip fırlatan bir aletle vurulmuş, daha sonra Berk'teki bir ormana düşmüş ve kuyruk kanadının biri zarar görmüştür. Daha sonra Hıçkıdık tarafından serbest bırakılmıştır. Kuyruk kanadı zarar gördüğü için uçarak Berk'ten gidememiştir. Daha sonra Hıçkıdık ile dost olmuştur. Hıçkıdık ona Dişsiz adını vermiştir. Ayrıca Hıçkıdık onun kuyruğuna uyduruk bir kanat yapmıştır. Bu sayede Hıçkıdık onu istediği yönde uçurabilmektedir. Bir gece kendi sürüsündeki ejderhalarla birlikte ejderha yuvasına gitmiş ve Hıçkıdık ve Astrid'e ejderhalar hakkındaki gerçekleri göstermiştir.

Astrid[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk adasında yaşayan Vikinglerden biridir. Sarı saçlı bir kızdır. Hıçkıdık ondan hoşlanmaktadır ama o bunu bilmemektedir. Bir savaş baltası vardır ve genelde yanında taşır. Hıçkıdık'ın ejderha akademisinde başarılı olmasından rahatsız olmaktadır. Hıçkıdık akademideki son seviyeye ulaşınca iyice çıldırır ve Hıçkıdık'ın Dişsiz'i sakladığı yere kadar takip eder. Hıçkıdık'ın nasıl bu kadar başarılı olduğunu, onu birinin eğitip eğitmediğini öğrenmek ister. Hıçkıdık, o Dişsiz'i görmesin diye onu oylamaya çalışır. Ama Dişsiz saklandığı yerden onun üzerine doğru koşar. Hıçkıdık Dişsiz'in önüne atılır ve onu durdurur. O ise panik içinde kaçmaya başlar. Dişsiz sırtında Hıçkıdık ile uçarak onu yakalar ve bir ağacın tepesine bırakır. Hıçkıdık olanları açıklamak için ondan kendisine izin vermesini ister. O ise gönülsüz bir şekilde kabul eder. Dişsiz, o Hıçkıdık'a kötü davrandığı için doğru düzgün uçmayarak onu korkutur. O Hıçkıdık'tan özür dinleyince Dişsiz sakinleşir. Akşam olunca ejderha yuvasına giderler ve ejderhaların yiyecek çalmalarının sebebini öğrenirler.

Kayıtsız Zebella[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk adasının reisi aynı zamanda Hıçkıdık'ın babasıdır. Oldukça kilolu ve güçlüdür. Sakalı da oldukça gürdür. Bir söylentiye göre o daha küçükken bir ejderhanın kafasını bir hamlede koparıvermiş. Bir gece ejderhalar Berk'e saldırır. Saldırı bittikten sonra günün ilerleyen saatlerinde ejderha yuvasını bulup yok etmek üzere bir toplantı yapar. Toplantıdan sonra gemilere binen askerlerle birlikte sefere çıkarlar. Yuvaya yaklaşamadan ejderha saldırılarına uğrarlar. Gemiler hasarlı bir şekilde Berk'e döner.

Geğirik[değiştir | kaynağı değiştir]

Berk'te demirci olarak çalışmaktadır. Sarı renkli, aşağı sarkan, uzun bir bıyığı vardır. Sol elini ve sağ bacağını ejderhalar kapmıştır. Sağ bacağının yerinde bir tahta bulunmaktadır. Sol eli ise değiştirilebilir yapıdadır. Bazen bir kanca, bazen çekiç vb. olur. Aynı zamanda ejderha akademisinde eğitim vermektedir. Berk'li askerler sefere çıktığı sırada o gitmemiş, ejderha akademisinde gençlere ejderhalarla savaşabilmeleri için eğitim vermiştir.

Südüklü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerden biridir. Siyah saçları ve mavi gözleri vardır. Astrid'den hoşlanır ama Astrid ondan hoşlanmaz. Hep kendisiyle övünür. Ejderhası Kancadiş'tir. Çoğu zaman pek anlaşamasalar da birbirleri için her şeyi yaparlar.

Balık Ayak[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerden biridir. Sarı saçlı ve şişmandır. Ejderhalar kitabını çok fazla okuduğu için ejderhalar hakkındaki tüm bilgileri bilir. Ejderha akademisinde savaştıkları Gronckle'nin sahibidir.

Sert Ceviz ve Ters Ceviz[değiştir | kaynağı değiştir]

Ejderha akademisinde eğitim alan gençlerdendirler. Çift yumurta ikizleridir. Sert Ceviz erkek, Ters Ceviz ise kızdır. Uzun sarı saçları vardır. Genellikle birbirleriyle anlaşamazlar. Pek fazla akıllı değillerdir. Çift başlı ejderhaya binerler.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "How to Train Your Dragon (2010)". Box Office Mojo. IMDb. 7 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2010. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]