İçeriğe atla

Şrek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şrek
Shrek
YönetmenAndrew Adamson
Vicky Jenson
YapımcıAron Warner
John H. Williams
Jeffrey Katzenberg
SenaristTed Elliott
Terry Rossio
Joe Stillman
Roger S. H. Schulman
UyarlamaShrek!: William Steig
OyuncularMike Myers
Eddie Murphy
Cameron Diaz
MüzikHarry Gregson-Williams
John Powell
KurguSim Evan-Jones
StüdyoDreamWorks Animation
Pacific Data Images
DağıtıcıDreamWorks
Yapım yılı2001, ABD
Çıkış tarih(ler)i18 Mayıs 2001
Süre90 dk.
Dilİngilizce
Bütçe60.000.000 $
Hasılat484.409.218 $
Devam filmiShrek 2

Şrek, Oscar animasyon ödülü kazanmış 3D animasyon filmdir. William Steig'in 1990'da yazdığı bir masaldan filme uyarlanmıştır. Yeni Zelandalı yönetmen Andrew Adamson tarafından yönetilip yapımcılığını sonradan bu piyasaya katılıp Disney gibi köklü yapımcılara kafa tutan DreamWorks Animation SKG üstlendi. Serinin ilk filmi olan Şrek, 11 Şubat 2002'de hazırlandı. Ayrıca Şrek filmi Oscar törenlerinde Animasyon filmi dalının açılmasıyla birlikte ödül alan ilk film olma özelliğine de sahip. Şrek sözcüğünun muhtemelen İbranicedeki שרעק (Şrak) sözcüğünden ya da Almancadaki korku, şiddet anlamlarına gelen schreck sözcüğünden geldiği düşünülüyor.[kaynak belirtilmeli]

Şrek karakteri güreşçi Maurice Tillet'den ilham alınarak yaratılmıştır.

Türkçe sürümünde Şrek'i Okan Bayülgen, Fiona'yı Oya Prosçiler ve Eşek'i ise Mehmet Ali Erbil seslendirdi.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şrek bataklıkta yalnız yaşayan ve yakındaki köy halkının korktuğu yeşil bir devdir.[Not 1] Bir gün evine döndüğünde bütün masal kahramanlarının bataklığına toplandığını görür. Onları kovmaya çalışsa da beceremez. Sonunda pes edip niye buraya geldiklerini ve ne yaparsa gideceklerini sorar. Onlar da Duloc kralı Lord Farquaad'ın kendilerini öldürmek istediğini ve ancak Şrek'in onu vazgeçirebileceğini söylerler. Şrek, bunun üzerine o gün hayatını kurtardığı ve o andan itibaren hep peşinde dolanan geveze Eşek'le birlikte Lord Farquaad'ın bulunduğu Duloc Krallığı'na doğru yola koyulur.

Oraya vardığında hayatında görmediği kadar büyük bir şehirle karşılaşır; fakat ortalıkta kimse yoktur. Uzaktan gelen sesleri takip ederler ve kendilerini bir gladyator gösterisinin içinde bulurlar. Shrek iyi niyetle krala durumu anlatmaya çalışır fakat kral onu öldürme emri verir. Shrek ve eşek de üzerlerine saldıran herkesi bir yere fırlatırlar. Kral da mecburen dinlemek zorunda kalır. Kral, o günlerde ancak evlenirse gerçek bir kral olabileceğini duyduğu için prenses arayışına girmiştir. Bu arada Farquaad Zencefil Adam'a işkence yaparak kalan masalın yerini belirledi. Sihirli Ayna ona gerekli bilgileri vermek zorunda kalır. Ayna ona prensesle evleneceği halde kral olabileceğini söyledi. Farquadd bir prenses beğendi, fakat beğendiği prenses olan Prenses Fiona'nın ejderhayla korunan bir kalenin en yüksek kulesinin en tepesindeki odada olduğunu öğrenmiştir. Bunun üzerine Shrek'e istediklerinin olması için o prensesi ona getirmesini söyler. Shrek de kabul eder.

Şrek ve Eşek Prenses Fiona'yı bulurlar. Prenses yıllardır hayatının aşkını beklediği için kafasındaki zırhı çıkarmasını ister. Şrek de çıkarır ve prenses hayal kırıklığına uğrar. Prenses eğer onu gerçekten seviyorsa onu kendisinin gelip kurtarması gerektiğini söyler ve geri dönmek ister, fakat Shrek izin vermez.

Uzun bir yolculuğun sonunda Şrek, Fiona'ya karşı bir şeyler hissettiğini fark eder fakat ertesi gün saraya varacaklarından ne yapacağını şaşırır. Prenses Shrek'ten geceleri çirkin bir hale dönüştüğünü gizlemek için güneş kararmadan yatmaktadır. Eşek bunu şans eseri görür ve prenses olanları ona anlatırken Shrek elinde çiçekle ona aşkını itiraf etmeye gelecektir. Kapıdayken olanları duyar fakat prensesin çirkin diye bahsettiği kişinin kendisi olduğunu düşünür ve çok üzülür.

Şrek bu üzüntüyle tüm gece boyunca kaleye kadar yürür ve güneş doğduğunda kralla beraber gelir. Fiona da aslında Shrek'i sevmektedir. Fakat Shrek ona kızgın olduğu için onu sevmediğini ve gitmesini istediğini söyleyince prenses de üzülüp gider.

Şrek Eşek'le konuşurken gerçekleri öğrenir fakat Fiona'nın evlenmesine çok az zaman kalmıştır. Ama Eşek Şrek'e sürpriz yapar. Ve ejderha ile evliliklerine yetişirler.Şrek tam içeri girmek için kapıya yaklaştığı anda Eşek Şrek'in önüne geçer. Ona Rahibin sözünü söylemesi için beklemesini ister ama rahip o sözü çoktan söylemiştir. Tam Lord Farquaad Fionayı öperken Şrek "İtiraz ediyorum." der. Fionayla Lord Farquaad'ın birbirini öpmesini engeller. Lord Farquaad için bu durum komik aynı zamanda sinir bozucudur. Bir devin prensese aşık olamayacağını söyleyerek alay eder ve Şrek'i uzaklaştırmak ister. Fiona bu duruma karşı çıkacağı sırada güneş batar ve Fiona deve dönüşür. Lord Farquaad çileden çıkar ve askerlerini Şrek ile Fionaya saldırmalarını söyler. O sırada Eşek ile Ejderha gelir. Ejderha Lord Farquaadı yer. Daha sonra Şrek ile Fiona, Eşek ile Ejderha evlenirler. Ve sonsuza dek mutlu yaşamaya başlarlar.

Seslendirenler[2][değiştir | kaynağı değiştir]

Mike Myers ... Shrek (Okan Bayülgen)

Eddie Murphy ... Eşek (Mehmet Ali Erbil)

Cameron Diaz ... Prenses Fiona (Oya Prosçiler)

John Lithgow ... Lord Farquaad (Hakan Vanlı)

Cody Cameron ... Pinokyo (Özgür Özdural)

Vincent Cassel ... Robin Hood (Volkan Severcan)

Conrad Vernon ... Kurabiye (Ziya Kürküt)

Chris Miller ... Sihirli Ayna (Ayhan Kahya)

Jim Cummings ... Lider Şövalye (Ali Ekber Diribaş)

Cody Cameron ... Domuz (Bülent Emin Yarar)

Christopher Knights ... Kör Fare #1 (Emin Yaraç)

Simon J. Smith ... Kör Fare #2 (Kerem Atabeyoğlu)

Aron Warner ... Kurt (İsmail Yıldız)

Val Bettin .... Rahip (Zafer Önen)

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Şrek filmin orijinalinde "ogre" olarak bilinir. Ogre sözcüğü İngilizcede "insan yiyen dev" anlamına gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Shrek - Animasyon Film Seslendiren Sanatçılar". 9 Ocak 2019. 28 Eylül 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2024. 
  2. ^ "Shrek Seslendirme Kadrosu | Türkçe ve İngilizce Seslendirme". 30 Ekim 2022. 11 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2024. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]