Mulan (film, 1998)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mulan
Filmin afişi
YönetmenTony Bancroft
Barry Cook
YapımcıPam Coats
SenaristRita Hsiao
Philip LaZebnik
Chris Sanders
Eugenia Bostwick-Singer
Raymond Singer
Hikâye (eser)Robert D. San Souci
OyuncularMing-Na
Eddie Murphy
BD Wong
Miguel Ferrer
Harvey Fierstein
Beth Fowler
George Takei
Pat Morita
MüzikJerry Goldsmith
KurguMichael Kelly
StüdyoWalt Disney Pictures
Walt Disney Feature Animation
DağıtıcıBuena Vista Pictures
Süre90 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe70 milyon USD
Hasılat304.320.254 USD
Devam filmiMulan II (2005)
Resmî sitesi

Mulan, Walt Disney Feature Animation tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından dağıtılan 1998 yapımı Amerikan animasyon filmidir. Komedi, Dram, Macera ve Romantizm ögeleri içeren yapıtın Kuzey Amerika galası, 19 Haziran 1998 tarihinde yapılmıştır. Walt Disney Animasyon Klasiklerin'nin 36. filmidir. Tony Bancroft ve Barry Cook yönetmiş, baş karakterlerini Ming-Na, Eddie Murphy, BD Wong, Miguel Ferrer, Harvey Fierstein, Beth Fowler, George Takei ve Pat Morita seslendirmiştir.

Uluslararası eleştirmen ve izleyicilerden büyük oranda beğeni toplayan film, "Mulan'ın Balladı" adlı, kökeni 6. yüzyıla dayanan bir Çin efsanesinin günümüz animasyonuna uyarlamasıdır ve orijinal destanda olduğu gibi, ailesinin onurunu kurtarmak amacıyla, tanınmış bir savaş gazisi olan babasının yerine erkek kılığına girip, Hun ordularına karşı savaşan Hua Mulan adlı bir genç kızın hikâyesini anlatır.

Hikâyenin devamı niteliğinde olan Mulan II, 1 Şubat 2005 tarihinde gösterime girmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mulan, diğer genç kızlardan çok farklı bir kızdır. Çin'de o dönemde kadınlar kocalarının varlığı altında yaşamak zorundadırlar. Kişisel özgürlükleri pek yoktur. Eşlerinin özgürlüğü onların özgürlüğüdür. Mulan bu anlayışa karşıdır ve kendi özgürlüğüne çok düşkündür. Mulan, ailesinin ısrarıyla bir gün kendisine eş bulmak için kasaba çöpçatanın huzuruna çıkar ancak başarısız olunca ailesinin onurunu lekeler. Tam bu sırada Çin'de Hun baskınlarının haberleri yayınlanır. Kasabadaki diğer tüm erkekler gibi, Mulan'ın savaş gazisi babası da savaşa çağrılır, ancak çok yaşlı olduğu için Mulan bunu kabullenemez ve savaşa babasının yerine gitme kararı alır. Ailesinden gizlice evden kaçar ve kendisini ataerkil bir topluma kabul ettirebileceği tek yol olarak, erkek kılğında, orduya girer. Zorlu geçen bu dönemde Mulan, kendisine Ping adlı yeni bir kimlik oluşturarak, kendisini hızla geliştirir, kendisini diğer askerlere kabul ettirir ve savaş kabiliyeti, zekası ve cesaretiyle yıldızı giderek parlar. Ancak, gerçek kimliğinin ortaya çıkmasıyla yeniden zor duruma düşen ve dostları tarafından terkedilen Mulan, buna aldırış etmeden Çin'i koruma görevine devam eder ve sonunda Hunları geri püskürtmeyi başarır. O dönemde Çin ve Hun Savaşlarında Hunlar birçok zaman saldıran taraf olmuştur Çinliler ise korumaya geçmiştir ve Çinlilerin Saldırdıkları savaş çok nadirdir.O zamanki Hunları sadece geri çekilmeye zorlamıştır ve bu sayede Çin İmparatoru'nu ve Çin İmparatorluğu'nu kurtararak, ulusal kahraman olarak köyüne döner. Eve döndüğünde, kızı evden kaçtığından beri pişmanlık ve özlem duymuş babasınca kucaklanarak karşılanır ve kendisine, hiçbir kahramanlık yapmamış olsa dahi, ailesi için her zaman için bir gurur kaynağı olacağı hatırlatılır. O sırada, gerçek kimliği ortaya çıktığından beri Mulan'a ilgi duymuş ve büyük başarısının ardından Mulan'ın peşinden gelmiş olan Yüzbaşı Shang, bahçenin kapısında belirir ve Mulan'a olan ilgisini dile getirmek ister, ancak utangaçlığı nedeniyle ne söyleyeceğini bilemez. Bunu sezen Mulan, yüzbaşını, kendi yemeğe davet eder ve film, Mulan ve Shang'ın gelecekte evlenecekleri imasıyla sona erer.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelly Chen, Coco Lee ve Xu Qing Mulan'ı Kantonca, Tayvan Madarini ve Anakara standard Çince versiyonlarında seslendirdiler, Jackie Chan ise Li shang'ı her üç Çin versiyonunda seslendirdi ve "I'll Make a Man Out of You" promosyon müzik videosunun çeşitli versiyonlarında yer aldı. Mandarin versiyonunda Mushu'nun seslendirmesini Tayvanlı komedyen Jacky Wu gerçekleştirmiştir.

Türkiye'deki Mulan sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mulan, Türkiye'de, filmdeki Hun karakterlerin tasvirinin, kökenleri Hunlara dayanan Türklere hakaret olarak görülmesi nedeniyle fazla ilgi görmemiş ve dönem hükûmetince filmin gösterimden kaldırılması istenmiştir. Buna rağmen film daha sonra DVD ve VCD formatında yayınlanmış ve satışa çıkarılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]