Toshio Suzuki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Toshio Suzuki
Doğum19 Ağustos 1948 (75 yaşında)
Japonya Nagoya, Japonya
MeslekFilm yapımcısı
Dergi editörü

Toshio Suzuki (鈴木 敏夫, Suzuki Toşio, 19 Ağustos 1948), japon animasyon şirketi Studio Ghibli'nin baş yapımcısı ve kurucu ortaklarındandır. Ayrıca 2005-2008 yılları arasında şirketin yöneticiliğini yapmıştır.

Suzuki, Japonya'da gişe rekoru kıran birçok Studio Ghibli filminin yapımcısı olması nedeniyle japon film sektörünün en başarılı yapımcılarından biri kabul edilmektedir. Hayao Miyazaki'ye göre, "eğer Suzuki olmasaydı Ghibli diye bir şey olmayacaktı"[1].

Suzuki, Keio Üniversitesi edebiyat bölümünü bitirdikten kısa bir süre sonra Tokuma Shoten firmasına katılarak kariyerine başlamıştır. 1978 yılında Animage dergisinde editörlük yapmadan önce Asahi Geino adlı dergide çalışmıştır. Animage'de yayınlanan Nausicaä of the Valley of the Wind (Rüzgarlı Vadi) mangasının çizeri Hayao Miyazaki ile burada tanışmıştır. Miyazaki'yi Rüzgarlı Vadi'nin film uyarlamasını yapmak için ikna etmiş, filmin başarısının ardından beraber Studio Ghibli'yi kurmuşlardır. Ghibli'ye resmi olarak katıldığı 1991 yılına kadar Komşum Totoro ve Ateşböceklerinin Mezarı filmlerinin yapımcı komitesinde yer almıştır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yardımcı Yapımcı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım Komitesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Görünme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2011.