Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya
How To Train Your Dragon: The Hidden World
Yönetmen Dean DeBlois
Yapımcı Bonnie Arnold
Brad Lewis
Senarist Dean DeBlois
Uyarlama How to Train Your Dragon: Cressida Cowell
Oyuncular Jay Baruchel
America Ferrera
Cate Blanchett
Craig Ferguson
F. Murray Abraham
Müzik John Powell
Kurgu John K. Carr
Stüdyo DreamWorks Animation
Dağıtıcı Universal Pictures
Türü Animasyon
Yapım yılı 2019
Çıkış tarih(ler)i 25 Ocak 2019
Süre 104 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 129 milyon $
Hasılat 525.7 milyon $

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya ya da Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 3 (Özgün adı; How to Train Your Dragon: The Hidden World), DreamWorks Animation tarafından üretilmiş ve Universal Pictures tarafından dağıtılan 2019 Amerikan yapımı bilgisayar animasyonu aksiyon fantastik filmidir.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Şef olduktan bir yıl sonra Hiccup, Night Fury Toothless ve diğer ejderha binicileri, yakalanan ejderhaları Berk'e ve onun hareketli ejderhası ve insan ütopyasına getirmek için kurtarmaya devam ediyor. Onların çabaları, adanın ejderhalarla dolup taşmasına neden oldu. Buna karşılık, Hıçkıdık, rahmetli babası Stoick'in bahsettiği bir ejderha güvenli sığınağı olan "Gizli Dünya" yı bulmak istiyor. Bu arada, savaş ağaları tarafından esir tutulan beyaz bir dişi Fury ejderhası, kötü şöhretli ejderha avcısı Grimmel the Grisly'ye, savaş ağalarının alfa olarak kullanması için Toothless'ı yakalaması için yem olarak verilir.

Dişsiz, ormanda beyaz Fury'yi (Astrid'in "Işık Öfkesi" olarak adlandırdığı yeni bir tür) keşfeder ve ikisi, Hıçkırık'ın yakınlardaki varlığını hisseden Işık Öfkesi kaçana kadar birbirleriyle büyülenir. Hiccup ve Tuffnut daha sonra Grimmel'in bölgedeki ejderha tuzaklarını keşfeder. Grimmel, o gece Hıçkırık'ı ziyaret ederek Dişsiz'i teslim etmesini talep ederken, aynı zamanda Gece Hiddeti türlerini tek başına tehlikeye attığını açıklar, ancak Hıçkırık onun için bir pusu hazırlamıştır; Grimmel kaçar, Deathgripper ejderhaları bu süreçte Hıçkırık'ın evini ve Berk'in çoğunu yakar. Hıçkırık daha sonra vatandaşları ve ejderhaları, Gizli Dünya'yı ve ejderha avcılarından korunma arayışında Berk'ten ayrılmaları için bir araya getirir.

Yolculuğun ortasında, Berkiler, başlangıçta sadece dinlenmeyi planladıkları, ancak kısa süre sonra oraya yerleşmeye başladıkları bir ada keşfederler ve ona “Yeni Berk” adını verirler. Toothless'ın tek başına uçamamasının Light Fury ile büyüyen ilişkisini engellediğini gören Hiccup, onun için otomatik bir kuyruk oluşturur. Bunu aldıktan sonra, Dişsiz uçar, Light Fury ile kendi başına buluşur ve onunla bilinmeyen bir ülkeye uçar. Bir keşif devriyesinde olan Valka, Grimmel'in yaklaşan ordusunu fark eder ve Hıçkırık'a rapor verir. Hıçkırık ve ejderha binicileri Grimmel'i yakalamak için yola çıkarlar, ancak tuzağına düşerek zar zor kaçarlar. Ruffnut yakalanır, ancak Grimmel onu bırakana kadar onu rahatsız eder.

Hiccup, Astrid ve ejderhası Stormfly, Dişsiz'i arar, Gizli Dünya'yı bulur ve Dişsiz ve Işık Öfke'nin ejderhaları mutlu bir çift olarak oraya yönlendirdiğini görür. İki insan yakında keşfedildiğinde, Dişsiz onları kurtarır ve Berkianlara geri gönderir, Hiccup, halkının Gizli Dünya'da davetsiz ve güvensiz olacağını fark eder. Ruffnut geri döner, ancak Grimmel onu gizlice New Berk'e kadar takip eder. Grimmel ortaya çıkar ve onları New Berk'e kadar takip eden Toothless ve Light Fury'yi yakalar. Dişsiz'in alfa durumu, Grimmel'in Light Fury'yi rehin tutarak Berk'in geri kalan ejderhalarını yakalamasına izin verir.

Astrid'in cesaretlendirmesiyle Hiccup, ejderha binicileriyle Grimmel ve ordusunu durdurmak için yola çıkar. Kanat takımları üzerinde süzülerek Grimmel'in ordusunu hazırlıksız yakalarlar, bir savaşı ateşlerler ve ejderhaları serbest bırakırlar. Stormfly'ın yardımıyla Hıçkıdık Dişsiz'i serbest bırakırken Grimmel, Light Fury'yi ona itaat etmesi için uyuşturur. Hiccup ve Toothless Grimmel'in Deathgrippers'ını kovalar ve yener, ancak Grimmel Toothless'ı havada sakinleştirir ve ejderhanın çaresizce düşmesine neden olur. Dişsiz'i tek başına kurtaramayacağını anlayan Hıçkıdık, Işık Hiddetini serbest bırakır ve Dişsiz'i kurtarması için ona yalvarır. Hem kendisi hem de Grimmel denize düşerken, Hıçkıdık Dişsiz'i kurtarmak için kendini feda etmeye tamamen hazırdır; Ancak, Grimmel düşerek Hıçkırık'ı kurtarmak için Işık Öfkesi geri döner.

Adaya geri döndüklerinde, Toothless ve Hiccup, ejderhaların insan dünyasında asla güvende olmayacağını, en azından şimdilik, tamamen anlarlar. Tüm Berkililer ejderhalarını Gizli Dünya'da yaşamak için gözyaşları içinde özgür bırakırken, Hıçkıdık Dişsiz'e duygusal bir veda eder, Işık Öfkesi ejderhaları uzaklaştırır ve Dişsiz onları takip eder. Bir süre sonra, Hiccup ve Astrid nihayet evlenir ve New Berk'in reisleri olurlar.

On yıl sonra, Toothless ve Light Fury çiftleşti ve Night Lights adlı üç melez ejderha yavrularını doğurdu. Hiccup, Astrid ve iki çocuğu, onları Gizli Dünya'nın sınırında ziyaret etmek için denizin karşısına yelken açar. Hiccup ve Astrid, oğlunu ve kızını eski arkadaşıyla tanıştırdıktan sonra, çocuklarını Light Fury ve yavrularıyla birlikte Toothless ve Stormfly'a uçururlar. Hiccup, insanlık ejderhalarla barış içinde bir arada yaşamaya hazır olana kadar, Berkililer sırlarını korurken ejderhaların gizli kalacağına yemin eder.

Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendiren Türkçe Dublaj Karakter
Jay Baruchel Harun Can Hiccup
Cate Blanchett Zeynep Özden Ayyıldız Valka
Craig Ferguson Fatih Özacun Gobber
America Ferrera Hazal Erdal Astrid
Jonah Hill Ahmet Taşar Snotlout
Kit Harington Umut Tabak Eret
Kristen Wiig Suzan Acun Ruffnut
Justin Rupple Mustafa Oral Tuffnut
Christopher Mintz-Plasse Ümit Erdim Fishlegs
F. Murray Abraham Itri Koşar Grimmel
Gerard Butler Hakan Vanlı Stoick
Ólafur Darri Ólafsson Tarkan Koç Ragnar

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

IMDb'de Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya