Canavarlar Yaratıklara Karşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Canavarlar Yaratıklara Karşı
Monsters vs Aliens
Film afişi
YönetmenRob Letterman
Conrad Vernon
YapımcıDreamWorks Animation
Hikâye (eser)Rob Letterman
Conrad Vernon
UyarlamaMaya Forbes
Wallace Wolodarsky
Rob Letterman
Jonathan Aibel
Glenn Berger
OyuncularReese Witherspoon
Seth Rogen
Will Arnett
Hugh Laurie
Kiefer Sutherland
Rainn Wilson
MüzikHenry Jackman
Görüntü yönetmeniMichael Isaak
Scott Wills
StüdyoDreamWorks Animation Studios
DağıtıcıParamount Pictures
CinsiAnimasyon
Macera
Aksiyon
Yapım yılı2009
Çıkış tarih(ler)i27 Mart 2009 (ABD)
Süre94 dakika
ÜlkeABD
Dilİngilizce
Bütçe$175 milyon
Hasılat$381.509.870
Resmî sitesi

Canavarlar Uzaylılara Karşı (Özgün adı: Monsters Vs Aliens), 2009 yılı ABD yapımı, 3D animasyon aksiyon-macera filmi.

DreamWorks Animation tarafından üretilmiş ve Paramount Pictures tarafından dağıtılmıştır. Dünya çapında toplam $303.712.758 hasılat yapmış olan bu filmin yönetmenlik görevini Rob Letterman ve Conrad Vernon üstlenmişlerdir.

Filmde 50'li yılların klasik korku filmlerinin doğrudan etkileri (ve mesajları) vardır; B.O.B klasik film Blob ("Katil Kabarcık") yaratığının bir mizahi türü; Kayıp Halka "Siyah Göl Canavarı"nın bir parodisi; Dr. Kakalak 1958 tarihli "Sinek"'in hicivi; Susan "15 Metrelik Kadının Saldırısı"'nın bir yeniden-okunması, özellikle Böcekozor iki dev canavarı hicveder ilk aşamada "Godzilla" ve son şekli "Mothra"'nın bir yeniden-okunmasıdır.

Filmin Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, Derek ile evlenmek üzere olan bir kadın, Susan Murphy'nin etrafında döner. Ancak tören sırasında ona Kuontonyum adında gizemli bir madde içeren bir göktaşı çarpar. Radyasyona yakalanarak devleşir ve hükûmet tarafından yakalanır. Susan kısa süre sonra hükûmetin maksimum güvenlik laboratuvarında yeryüzünde görünen canavarların saklandığını öğrenir. Susan sonra etrafının canavarlarla çevrili olduğunu görür: Kayıp Halka (Antarktika buzullarında bulunan bir yaratık.), B.O.B (Yapışkan maddeden bir tür. Bilim adamlarının bir domates ile deneyi ile ortaya çıktı.), Dr. Kakalak (Çılgın bilim adamı, yanlış giden transmutasyon deneyi sonrasında kendini akıllı bir hamam böceğine dönüştürdü.), Böcekozor (Büyük bir yaratık. Radyasyona maruz kalmış bir tırtıl.). Hükûmet dev ve kocaman olduğu için Susan'ın ismini Dev Katana olarak değiştirir.

Bununla birlikte, Gallaxhar adında bir uzaylı Kuontonyum'un Dünya'ya düştüğünü keşfeder, onu almak için her şeyi yapar. Hükûmet, uzaylı ile mücadele için canavarları gönderir.

Kritikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Yorumları, genellikle olumluydu, 209 oy ile Rotten Tomatoes %72'nin üzerinde puana ulaştı, genel konsensusu "En iyi animasyon filmlerinin derinliği olmamasına rağmen, Monsters vs. Aliens her yaştan izleyiciyi eğlendirmek için yeterli mizaha ve özel efektlere sahip" .[1] Metacritic'de film 100'de 56 puanındadır, 35 eleştirmen karışık yorumlar belirtir.[2]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Susan Murphy (Reese Witherspoon), düğün günü evrenin en güçlü enerjisi Kuontonyum ile dolu bir göktaşı çarpana kadar normal bir kızdı. O günden itibaren süper gücü, beyaz saçları (saçları çünkü kahverengi) ile dev (yaklaşık 14-15 metre) oldu. Amerika Birleşik Devletleri Hükûmeti tarafından yakalandı ve Dev Katana adı verildi.
 • Böcekozor (Conrad Vernon) bir hata sonucu atom bombası ile vurulan bir larva 100 metre boyunda ipek burun deliklerinden ateş saçan bir canavara dönüşür. Büyük yıkıcı potansiyeline rağmen (Tokyo'yu yok etmeye çalışan Godzilla'ya referansla) sevimli bir canavardır. Onu anlayabilen tek kişi olan en iyi arkadaşı Kayıp Halka'yı korur çünkü o sadece gürültülü konuşmaktadır.
 • Kayıp Halka (Will Arnett), 20.000 yıldır donmuş olduğu buzuldan 1961 yılında Amerika Birleşik Devletleri Hükûmeti bilim adamları tarafından çözülmesiyle serbest kalan yarı maymun yarı-canavar balıktır. Büyük gücü ve çevikliği vardır ve su altında nefes alabilir ve çok hızlı yüzebilir. Çözüldükten sonra yaptığı ilk şey Malibu insanlarını korkutmak oldu. Filmin sonunda, onun en büyük arzusu gerçekleşir ve kadınlar ona hayran olur.
 • B.O.B. (Bicarbonato Ostilizeno Benzoato) (Seth Rogen), domates kapsamında yapılan bir deney yok edilemez, tamamen esnek ve jelatinimsi, tek göz ile beyin olmayan mavi bir varlıkla sonuçlandı. Film boyunca B.O.B.'nin beyni olmaması birkaç komik sahneye neden olur.
 • Dr. Kakalak (Hugh Laurie) kafatasını dayanıklı yapabilmek için buluş icat etmeye çalışan çılgın bir bilim adamıdır. Ama bu başı ve dış iskeleti bir hamamböceği şeklinde olmasıyla sona erer. Sonuçta dünyanın en zeki adamı, büyük bir dost ve bir dans öğretmenidir.
 • Gallaxhar (Rainn Wilson), Kuontonyum'u kullanarak Dünya'ya hakim olmaya çalışan bir kötülüktür (filmde açıklanmayan nedenle kendi gezegeni yok ettiği için dünyaya gelir).
 • General Warren R. Monger (Kiefer Sutherland), uzun yıllar boyunca canavarların tutulduğu korunaklı üssün generali. 90 yaşındadır ama çok daha genç görünür.

Karakterlerin Sesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Dublaj![3]! Karakter
Reese Witherspoon Başak Köklükaya Susan/Dev Katana
Seth Rogen Fatih Özacun B.O.B
Hugh Laurie Ragıp Savaş Dr. Kakalak
Will Arnett Umut Tabak Kayıp Halka
Kiefer Sutherland Kerem Atabeyoğlu General Monger
Rainn Wilson Erkan Taşdöğen Gallaxhar

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılış haftasında ilk hafta sonunda 59.321.095 $ hasılat elde etti, sıralamada birinciydi. İkinci haftasında bu 45.0% düştü ve 32.609.165 $ üzerinde hasılat elde ederek (Hızlı ve Öfkeli 4'ün gerisinde) ikinci sırada kaldı.

Film, Kuzey Amerika'da 22 hafta sinemalarda kaldı ve 181.530.493 $ kazandı dünyanın geri kalanında 198.351.526 $ hasılat elde etti. 379.882.019 $ toplam gişe hasılatı elde ederek yılın en kazançlı sekizinci filmi oldu.[4]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri Saturn Ödülleri

 • En İyi Animasyon Filmi: 2010[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Monsters vs. Aliens". rottentomatoes. 31 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
 2. ^ "Monsters vs. Aliens". metacritic. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
 3. ^ "Canavarlar Yaratıklara Karşı". seslendirmekadrolari.com. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
 4. ^ "Monsters vs. Aliens". boxofficemojo. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
 5. ^ "2010 Saturn awards". 22 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]