FlashForward

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
FlashForward
FlashForward 2009 logo.svg
Format Drama
Tür Macera
Drama
Fantezi
Bilim kurgu
Gerilim
Proje tasarımcısı Brannon Braga
David S. Goyer
Başrol Joseph Fiennes
John Cho
Jack Davenport
Zachary Knighton
Peyton List
Dominic Monaghan
Brían F. O'Byrne
Courtney B. Vance
Sonya Walger
Christine Woods
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dili İngilizce
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 22 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı Brannon Braga
David S. Goyer
Marc Guggenheim
Jessika Goyer
Vince Gerardis
Ralph Vicinanza
Mekân Los Angeles, California
Gösterim süresi 42 dakika
Yapım şirketi ABC Studios
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 24 Eylül 2009 - 27 Mayıs 2010
Durumu Durduruldu
Dış bağlantılar

FlashForward ABC tarafından yayınlanan bir Amerikan bilim-kurgu televizyon dizisidir. Kanadalı bilim-kurgu yazarı olan Robert J. Sawyer'ın aynı isimli romanından esinlenilerek televizyona aktarılmıştır. 24 Eylül 2009 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır.[1][2] 3 Aralık 2009'da dizinin 10. bölümü yayınlandıktan sonra ABC 2010 Kış Olimpiyatları'nı yayınlayacağı gerekçesiyle diziye 3.5 aylık bir ara vermiştir.[3] 18 Mart 2010'da ise 11 ve 12. bölümler bir arada verilerek iki saatlik bölümle geri dönmüştür.[4] Ve yine iki saatlik bir bölümle 27 Mayıs 2010'da sezon finali yapılmıştır.[5][6]

Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Gizemli bir olay dünya üzerindeki herkesin 137 saniye boyunca bilincini kaybetmesine sebep olmuş, bu süreçte herkes 6 ay sonrasını görmüştür - bir küresel "öngörü". Los Angeles FBI ajanlarından oluşan Stanford Wedeck (Vance) tarafından yönetilen bir ekip bu süreçte ne olduğunu ve bir daha olup olmayacağını incelemeye başlamıştır. Benford araştırma üzerine önemli bir katkıda bulunur. Öngörüsünde 6 aylık araştırmanın sonucunu görmüştür ve araştırma için gördüğü kanıtları bir araya getirmeye başlar. Ekip kararma sırasında bilincini yitirmeyen "0 numaralı zanlı (Suspect Zero)" yu, tehlikeli olduğu düşünülen "D. Gibbons" ve 1991'de bazı bilinç kayıplarının olduğu Somali'yi araştırmaya başlar. Bu sırada öngörülerle birlikte kişisel açıklamalar karakterlerin hayatlarını şekillendirmektedir. Mark Benford öngörüsünde yeniden alkole başladığını, eşi Olivia da bir başka adamla birlikte olduğunu görür. Diğer karakterler de benzer şekilde beklenmeyen ve şaşırtıcı bilgilerle pençeleşmektedir.

(İngilizce)
« What did you see? »
(Türkçe)
« Ne gördün? »
(Promosunun sloganı)

Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Joseph Fiennes Mark Benford karakterini oynuyor
 • FBI Özel Ajanı Mark Benford (Joseph Fiennes) — Mark'ın öngörüsü 6 Ekim'de olacakların araştırmasını içermektedir. Olivia Benford'un eşi ve Charlie Benford'un babası. İyileşen bir alkolik. Öngörüsünde, kendini içki içerken görür ve bunu eşinden saklamaya çalışır.
 • Özel Ajan Demetri Noh (John Cho) — Mark Benford'un FBI'daki partneri, öngörüsü yok ve öleceğinden korkuyor. Bir avukat olan Zoey ile nişanlı.
 • Dr. Lloyd Simcoe (Jack Davenport) — Stanford Üniversitesi'nde akademik personel,Eşi ve çocuğunun annesi 9 Ekim'de ölür. Charlie'nin gizemli bir şekilde hatırladığı otistik bir oğlu var. Araştırmacı arkadaşı Simon Campus ile birlikte kararmadan sorumlu olduklarını düşünüyorlar.
 • Dr. Simon Campos (Dominic Monaghan) — Kuantum fiziği alanında çalışan Stanford akademisinden Lloyd Simcoe'nun kararmadan kendisinin sorumlu olmadığını düşünen partneri. Öngörüsünde bir adamla kavga ettiğini ve onu öldürdüğünü görür. Ama bu bir yalandır. Revelation Zero (Part 2) bölümünde aslında "O Numaralı Şüpheli" olduğu anlaşılır. Kararma sırasında ona kendisini uyanık tutacak bir yüzük verilir. Amcası olayın içinde yer alır. Simon'ın küçük kızkardeşi kararmaları kontrol etmek isteyen bir grup tarafınca kaçırılmıştır. Simon'ın amcası daha önceden Simon'ın babasını da öldürmüştür. En son Simon'ın profesörünü de öldürkten sonra,Simon Teddy'i öldürür.
 • Dr. Olivia Benford (Sonya Walger) — Mark'ın eşi ve büyük bir hastanede cerrah. Dr. Bryce Varley'e nezaret ediyor. Öngörüsünde daha önceden tanışmadığı Dr. Lloyd Simcoe ile romantik bir ilişki yaşadığını görür. Simcoe'nun oğlu Dylan'ı tedavi ederken tanışırlar.
 • Dr. Bryce Varley (Zachary Knighton) — Dr. Olivia Benford'un cerrah stajyeri. Kararma sırasında 4. aşamadan böbrek kanseri olduğundan intihar etmek üzeredir. Kararmadan sonra öngörüsünde gördükleri ile birlikte yeni bir hayat hediye edildiğini düşünmektedir.
 • FBI Müdür Yardımcısı Stanford Wedeck (Courtney B. Vance) — FBI Los Angeles saha ofisinin başı, Mark'ın ekibini ve 6 Ekim olayını yönetiyor. Öngörüsünde tuvalette gazete okuyor.
 • Özel Ajan Janis Hawk (Christine Woods) — Los Angeles saha ofisinde görevli ve Mark'ın ekibinden. Öngörüsünde bekar ve lezbiyen olmasına rağmen hamile olduğunu ve ultrasonda bebeğini görmüştür. İlerleyen bölümlerde Simon'u izlemekten sorumludur.
 • Aaron Stark (Brían F. O'Byrne) — İyileşen bir alkolik, Mark'ın en yakın arkadaşı ve destekçisi. Afghanistan'da öldürülen Tracy Stark'ın babası, öngörüsünün kızının yaşadığını gösterdiğine inanıyor.
 • Nicole Kirby (Peyton List) — Charlie Benford'un bakıcısı ve 19 yaşında bir öğrenci. Ayrıca Aaron Stark'ın kızı Tracy Stark'ın çocukluk arkadaşı. Nicole öngörüsünde kendisini yabancı biri tarafından boğulurken görmüştür. Japonca konuşmaktadır.

Diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Gabrielle Union Zoey Andata karakterini oynuyor
 • Charlie Benford (Lennon Wynn) — Mark ve Olivia'nın kızı, Charlie'nin "D. Gibbons" öngörüsü Mark'ın araştırması için ışık tutmaktadır. Better Angels bölümünde, Charlie öngörüsünde babasının öldürüldüğünü duyduğunu açıklar.
 • Dylan Simcoe (Ryan Wynott) — Olivia ve Charlie'yi öngörüsünden tanıyan, Lloyd'un otistik oğlu.
 • Özel Ajan Vreede (Barry Shabaka Henley) — Mark'ın ekibinin bir üyesi.
 • Özel Ajan Al Gough (Lee Thompson Young) — Mark'ın ekibinin bir üyesi. Başkasının hayatını kurtarmak için intihar etmiştir. Böylece hem kendisinin hem de ondan etkilenen tüm insanların da geleceğini değiştirmiştir.
 • Zoey Andata (Gabrielle Union) — Demetri'nin nişanlısı ve kriminal müdafaa avukatı.
 • Nhadra Udaya (Shohreh Aghdashloo) — Hong Kong'da bulunan hem CIA hem de kararmayı gerçekleştirenlerle çalışan İranlı bir kadın. Demetri'ye öldürüleceği silahın Mark Benford'a ait olduğunu açıklar.
 • Tracy Stark (Genevieve Cortese) — Aaron Stark'ın kızı, daha önce Afganistan'da öldürüldü bilinen eski bir Amerikan askeri. Şu an savaş suçlarına tanıklık ve öldürülmeye çalışılmasından dolayı özel askeri kuvvetlerden kaçmaktadır. Kırılgan, sert ve eve döndüğünde gerginliğe sebep olacak şekilde çok içki kullanıyor.
 • Keiko Arahida (Yuko Takeuchi) — Ailesi Japonya'da yerel bir restoran işleten Japon kız. Dr. Bryce Varley öngörüsünde kendisini Keiko ile bir Japon restoranında buluştuğunu görmüştür. Keiko öngörüsünde sokaktan koşarak geçtiğini ve Los Angeles'taki bir Japon restoranında Bryce'la buluştuğunu görmüştür. Bu sebeple gördüğü rüyayı gerçekleştirmek için Japonya'dan Los Angeles'a gelir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinciden onuncu bölüme kadar olan bölümler 24 Eylül 2009 ile 3 Aralık 2009 aralığında yayınlanmıştır. Geri kalan 14 bölüm 18 Mart 2010'da yayınlanmaya başlamıştır.[7][8]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiABD seyircisi
(milyon)

DVD[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezonun ilk parçasının DVD'si 23 Şubat 2010'da yayınlanmıştır. DVD ilk 10 bölümü ve ekstralar bulunmaktadır. Tüm 22 bölümü içeren DVD'nin Ağustos ayında satışa sunulacağı bildirilmiştir. Şu an DVD'ler satıştadır.[9]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk bölüm David S. Goyer (aynı zamanda yönetmiştir) ve Brannon Braga tarafından Robert J. Sawyer'ın romanından esinlenilerek yazılmıştır. Goyer ve Braga ile yapımda Jessika Borsiczky Goyer, Vince Gerardis ve Ralph Vicinanza görev almıştır.[10]

FlashForward ilk etapta HBO için hazırlanmıştır, ancak ulusal televizyonlarda yayınlamasının daha uygun olduğu düşünülerek yayım hakları satılmıştır. Yayım haklarını alan ABC Mays 2009'da 13 bölüm[11] sipariş etmiştir. 12 Ekim 2009'da ABC diziyi 22 bölümlük bir sezona dönüştürmüştür. Daha sonra ABC'nin 1.sezon için 3 bölüm daha sipariş ettiği açıklanmıştır.[12][13][14]

21 Ekim'de idari yapımcı Marc Guggenheim'ın FlashForward'tan ayrılacağı açıklanmıştır. Reporter'a göre kanal için Eli Stone'u üreten Guggenheim, ilk bölümden sonra dizinin yayın sorumlusu/yardımcı yapımcı koltuğuna getirilmiş. Tam sezonun güvenceye alınmasıyla beraber Marc FlashForward'dan ayrılarak diğer projeleri geliştirecektir. Yardımcı yapımcı David S. Goyer geri kalan bölümler için Marc'ın görevini üstlenecektir.[15] Dizi yayınına 4 Mart 2010 tarihine kadar ara verileceği açıklanmış ve verilen araya gerekçe olarak da yaklaşan 2010 Kış Olimpiyat Oyunları gösterilmiştir. Dizi reytinglerinin sezon başındaki 12 milyon izleyiciden sezon ilerledikçe ortalama 7.25 milyon izleyiciye düşmesi sonucu(bunda diziye verilen aranında etkili olduğu düşünülüyor), 2. sezon için kontrat yenilenmemiş ve ABC tarafından iptal edilmiştir. Son zamanlarda Flashforward Hayranları'nın ABC önünde gerçekleştirdikleri 137 saniyelik bayılma protestoları sonucunda dizinin 2. sezonunun 2011 yılında yayınlanmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kasım 2009'da People's Choice Awards ' da en iyi yeni drama dizisine aday gösterilmiştir.
 • Image Awards'ta dram dalında en iyi yardımcı aktris ödülü için Gabrielle Union aday gösterilmiştir.

ABD izlenme oranları (milyon kişi)

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Kanal İlk Yayınlanma Tarihi Yayın Tarihi Kaynak
Afrika M-Net 19 Ocak 2010 Perşembe, 19:00(D) / 21:00 (B) [16]
Almanya Almanya ProSieben 1 Mart 2010 Pazartesi, 21:15 [17]
Avustralya Avustralya Seven Network 28 Eylül 2009 Pazartesi, 20:30 [18]
Avusturya Avusturya ORF1 7 Mart 2010 Pazar, 22:40 [19]
Belçika Belçika BeTV 4 Ekim 2009 Pazar, 20:45 [16]
Birleşik Krallık Birleşik Krallık Five 28 Eylül 2009 Pazartesi, 21:00 [20]
Brezilya Brezilya AXN 28 Şubat 12:00 (Domingo)
22:00 (Terça)
[21]
Bulgaristan Bulgaristan AXN 18 Ekim 2009 Çarşamba, 23:00 [22]
Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti AXN 16 Kasım 2009 Pazartesi, 21:00 [23]
Danimarka Danimarka Kanal 5 24 Ocak 2010 Pazar, 21:00 [24]
Estonya Estonya Fox Life 16 Ekim 2009 Cuma, 21:00 [25]
Filipinler Filipinler ABS-CBN Belli değil Belli değil [26]
Finlandiya Finlandiya Nelonen 7 Ocak 2010 Perşembe, 21:00 [27]
Fransa Fransa TF1 Belli değil Belli değil [16]
Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika M-Net 19 Ocak 2010 Salı, 20:30 [28]
Güney Kore Güney Kore OCN Belli değil Belli değil [26]
Hindistan Hindistan Zee Cafe Belli değil Belli değil [26]
Hollanda Hollanda NET5 2010 Belli değil [16]
Hong Kong Hong Kong TVB Pearl 12 Ocak 2010 Salı, 22:35 [29]
Hırvatistan Hırvatistan AXN 14 Kasım 2009 Cumartesi, 21:40
İrlanda İrlanda RTE Television 4 Ocak 2010 Pazartesi, 21:00 [30]
İspanya İspanya AXN 5 Ekim 2009 Pazartesi, 22:25 [31]
İspanya İspanya Cuatro 6 Ekim 2009 Salı, 22:15 [31]
İsveç İsveç TV4 30 Ekim 2009 Cuma, 22:55 [32]
İsviçre İsviçre SF2 4 Mart 2010 Perşembe, 22:55 [33]
İtalya İtalya Fox 5 Ekim 2009 Pazartesi, 21:10 [16]
İzlanda İzlanda RÚV 29 Ekim Perşembe 22:25
Japonya Japonya AXN 2010 Baharı Belli değil [34]
Kanada Kanada /A\ 24 Eylül 2009 Perşembe 20:00 [35]
Kazakistan Kazakistan Fox Life Ekim 2009 Cuma, 01:00 [16]
Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Fox Belli değil Belli değil [26]
Macaristan Macaristan AXN 16 Kasım 2009 Pazartesi, 21:00 [36]
Kuzey Makedonya Makedonya AXN 14 Kasım 2009 Cumartesi, 21:40
Malezya Malezya Media Prima [37]
Meksika Meksika AXN Belli değil Belli değil
Norveç Norveç TV 2 8 Ekim 2009 Perşembe, 21:40 [16]
Polonya Polonya AXN 14 Kasım, 2009 Cumartesi, 22:00 [16]
Orta Doğu Orbit Showtime Belli değil Belli değil [16]
Portekiz Portekiz AXN ve SIC 7 Ekim 2009 (AXN)
31 Ocak 2010 (SIC)
Çarşamba, 22:25 [38]
Romanya Romanya AXN 16 Kasım Pazartesi 23:00
(Cumartesi 21:10)
[39]
Rusya Rusya Channel One 2 Ekim 2009 Cuma, 23:00 [16]
Sırbistan Sırbistan AXN 14 Kasım 2009 Cumartesi, 21:40 [40]
Singapur Singapur MediaCorp 4 Ekim 2009 Pazar, 22:00 [18]
Slovakya Slovakya AXN 16 Kasım 2009 Pazartesi, 21:00 [26]
Slovenya Slovenya TV3 Slovenia 8 Mart 2010 Pazartesi, 20:00 [41]
Şili Şili AXN 23 Şubat 2010 Salı, 23:00
(Yaz saati süresince 24:00)
[42]
Türkiye Türkiye Dizimax 4 Kasım 2009 Çarşamba, 21:00 [43]
Venezuela Venezuela AXN 23 Şubat 2010 Salı, 22:00 [44]
Yeni Zelanda Yeni Zelanda TVNZ 3 Şubat 2010 Çarşamba, 20:30 [26]
Yunanistan Yunanistan FX (Greece) 29 Aralık 2009 Pazartesi, 22:00 [26]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "ABC.com - FlashForward Ana sayfası". Abc.go.com. 2 Ağustos 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2009. 
 2. ^ "FlashForward: yazar senaryonun kitaptan farklı olduğunu söylüyor". examiner.com. 12 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ TVguide.com
 4. ^ FlashForward Mart'ta dönüyor
 5. ^ FlashForward geri dönüyor
 6. ^ Dizi haberleri
 7. ^ FlashForward 2010 Mart'ta dönüyor
 8. ^ Flashforward haberleri
 9. ^ [1]
 10. ^ "Flash Forward, Lost'un yeni arkadaşı". www.comingsoon.net. 9 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2008. 
 11. ^ "The Hollywood Reporter". The Hollywood Reporter. 8 Mayıs 2009. 14 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2009. 
 12. ^ Levine, Stuart (12 Ekim 2009). "ABC daha fazla 'FlashForward' istiyor". Variety. 25 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2009. 
 13. ^ Michael Ausiello (12 Ekim 2009). "'FlashForward' tam sezonu kaptı". The Ausiello Files. Entertainment Weekly. Erişim tarihi: 12 Ekim 2009. 
 14. ^ Itzkoff, Dave (12 Ekim 2009). "ABC tam sezon 'FlashForward' sipariş etti". ArtsBeat: The Culture at Large. The New York Times. 10 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2009. 
 15. ^ Joyce Eng. "FlashForward yapımcısı değişti". TVGuide.com. 
 16. ^ a b c d e f g h i j "Disney 'FlashForwardı tüm dünyaya sattı". Variety.com. 5 Ekim 2009. 18 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2009. 
 17. ^ FlashForward ProSieben'da başlıyor
 18. ^ a b Elizabeth Guider (21 Eylül 2009). "FlashForward, Asya Pasifik bölgesine pazarlandı". The Hollywood Reporter. 10 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2009. 
 19. ^ Holzer, Sandra-Sabine (21 Eylül 2009). "Auftakt Zur Packenden Neuen Mystery-Serie". Erişim tarihi: 8 Ekim 2009. 
 20. ^ "FlashForward Birleşik Krallık'ta". Five. 1 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2009. .
 21. ^ Flashforward Trara Pistas
 22. ^ AXN Bulgaristan FlashForward'ı yayınlayacak
 23. ^ "Flash Forward". AXN.cz. 27 Kasım 2009. 15 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. .
 24. ^ Kanal 5 FlashForward'ı yayınlayacak
 25. ^ Raud, Kersti (5 Ekim 2009). "Flashforward başlıyor". elu24.ee. 19 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2009. 
 26. ^ a b c d e f g "FlashForward to Air in 44 Countries and Territories". 4 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 27. ^ FlashForward Finlandiya'da
 28. ^ M-NET - Flash Forward
 29. ^ TVB.com
 30. ^ "RTÉ.ie Entertainment: RTÉ Television yeni diziyi kaptı". Rte.ie. 13 Ağustos 2009. 26 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2009. 
 31. ^ a b "Cuatro FlashForward yayınlayacak". 18 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 32. ^ "TV4'de Flashforward'ın başlangıç tarihi belli oldu". TVplanetens tv-blogg. 31 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ekim 2009. 
 33. ^ "Flashforward im SF zwei". 3 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 34. ^ "AXN Japonya: Yakında". 11 Ekim 2009. 9 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2009. 
 35. ^ "Kanadalı yazar Robert J. Sawyer diziye dönüştürülen kitabı ile hayranlarına ulaşıyor". The Canadian Press. 23 Eylül 2009. 
 36. ^ FlashForward AXN Macaristan'da
 37. ^ FlashForward to Air in 44 Countries and Territories
 38. ^ "AXN.pt - FlashForward mini-sitesi". axn.pt. 23 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2009. 
 39. ^ FlashForward AXN Romanya'da
 40. ^ AXN.rs AXN Sırbistan FlashForward yayınlayacak
 41. ^ TV3.si
 42. ^ FlashForward AXN Şili'de
 43. ^ FlashForward Dizimax'te başlıyor
 44. ^ "AXN estrena FlashForward". 28 Şubat 2010. 29 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. .

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]