Santiago Segura

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Santiago Segura
DoğumSantiago Segura Silva
17 Temmuz 1965 (58 yaşında)
Madrid, İspanya
MeslekOyuncu, senarist, film yapımcısı, film yönetmeni
Boy1,72 m (5 ft 8 in)

Santiago Segura Silva (doğum 17 Temmuz 1965) İspanyol oyuncu, senarist, film yapımcısı ve yönetmeni.[1]

Hayatı ve Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Santiago Madrid'in Carabanchel semtinde doğmuştur. Madrid Üniversitesi'nde Sanat bölümü okuduktan[1] sonra kariyerini film yapımcısı olarak sürdürme kararı almıştır ve 1989'da 7000 peseta (yaklaşık 50 dolar) bütçeyle bir kısa film olan Relatos de medianocheyi yönetmiştir. 1992'de ilk profesyonel kısa filmi Evilio'yu ve ardından 1993'te Perturbado'yu yönetmiştir.

Segura, yönetmen olan Alex de la Iglesia ve Guillermo del Toro'nun çalışmalarındaki kalıcı ana karakterlerdendir. 1993'te, Alex de la Iglesia'nın filmi olan Mutant Harekatı'nda küçük bir rol almıştır. İki yıl sonra, aynı yönetmenin El día de la Bestia isimli filminde başrol olmuştur ve bu rol onu İspanya'da ünlü yapmıştır. 1998'de Segura'ya yıldızlığı getiren, başrolünde kendisinin oynadığı gevşek bir suç avcısı olan José Luis Torrente karakteriyle Torrente: El brazo tonto de la ley (1998) filmini yönetmiştir. Popüler olması devam filminin gelmesini (Torrente 2: Misión en Marbella) ve bir bilgisayar oyununun (Torrente: El juego) yapılmasını sağladı.

Torrente 2: Misión en Marbella İspanyol gişesinde 22,838,500€ gelir elde etti, tüm zamanların en yüksek hasılatını elde eden İspanyol filmi oldu. Torrente 3: El protector, serinin üçüncü filmidir, Eylül 2005'te yayınlanmıştır. Reklam kampanyası Batman Başlıyor'un parodisi olarak "Torrente Acabado" ("Torrente Bitti") cümlesiyle yapılmıştır. Buna rağmen Torrente 3: El protector'un Torrente serisinin son filmi olacağını açıklasa da, 2011'de Torrente 4 yayınlanmıştır.[2] 2010'da efsanevi karikatürist Manuel Vázquez Gallego'nun hayatını konu alan El gran Vázquez filminde oynamıştır.

2014'te konuk yıldız Alec Baldwin ile birlikte Torrente V: Operación Eurovegas'ı yayınlamıştır ve İspanya'da 2014'te en iyi film olmuştur (FILMAFFINITY).

Pasifik Savaşı, Hellboy, Hellboy II: Altın Ordu, Blade II, Perdita Durango, Jack ve Jill, Agent Cody Banks 2: Destination London gibi filmlerde yer alarak Amerikan kültürünün de içinde bulunmuştur.

Brütal Legenddaki Jack Black'i seslendirdiği gibi birçok video oyunun İspanyolca seslendirmesini de yapmıştır. Başarısının sonucu olarak, Santiago Segura bir film yapımcısı olmuştur. Amiguetes Entertainment şirketinin sahibidir ve Promedio Rojoyu yapmıştır.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Santiago Segura". Soylent Communications. 29 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2015. 
  2. ^ Rolfe, Pamela. "Santiago Segura's 'Torrente 4: Lethal Crisis' Breaks Box-Office Record in Spain". The Hollywood Reporter. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2015.