Beyaz Rusya'nın ulusal sembolleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Beyaz Rusya, Sovyetler Birliğinden ayrıldıktan sonra daha önce girmeden kullandığı simgeleri canlandırma arayışına girdi. Canlandırdığı bu simgeleri de 1995'te Sovyet simgelerini kaldırarak bayrağına koydu.

Yasa[değiştir | kaynağı değiştir]

1994'te Belarus'un kuruluşunda 19. madde ülkenin değişmez maddesi oldu:

Ulusal Bayrak[değiştir | kaynağı değiştir]

Belarus'un ulusal bayrağı

Ulusal bayrak, Referandum'da kabul edilen iki şekilden biri olarak 7 Haziran 1995'ten itibaren kullanılmaktadır. Bayrakta kullanılan ana renkler kırmızı ve yeşildir. Sol tarafına Türk kilim desenlerine benzer bir desen konulmuştur. Bayrak, Ülke'nin 1951'de bir Sovyet eyaletiyken kullandığı bayrağın düzenlenmiş şeklidir. Sovyet zamanında bayrakta komünizmin amblemi olan çekiç ve oraktan oluşmuş bir amblem yer almaktaydı.

Değişikliklere rağmen, beyaz bir zemin ve bu zeminin üzerine çizilmiş yatay kırmızı bir çizgiden oluşan eski bayrak ülkedeki bazı kesimlerce kabul görmektedir. Bu bayrak, SSCB'den 1991'de bağımsızlığı kazandıktan hemen sonra kullanılmıştı.

Ulusal Amblem[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz Rusya'nın ulusal amblemi

Güncel ulusal amblem, 1995 Referandumunda belirlendi. Amblemde kırmızı ve yeşil renklerde bir kurdele, Belarus bayrağı, buğday başakları, kırmızı bir yıldız bulunmakta; kurdelenin aşağı bölümünde Belarusça Belarus Cumhuriyeti yazmaktadır. Bu yazının üstünde bir Dünya, onun üstünde Güneş resmi, Güneş'in üzerinde de bir Belarus Haritası yer almaktadır. Amblem, 1950'de Ivan Dubasov tarafından tasarlanmıştır. Sovyet Döneminde ülkenin haritasının yerinde komünizmin amblemi vardı ve kurdele tamamen kırmızıydı. Sol ve sağ kurdelelerde hem Rusça hem de Belarusça olarak "Dünya işçileri, birleşin!" sözü yazılıydı.

Belarus Halk Cumhuriyeti zamanında kullanılan ambleme Pahonya denirdi. Pahonyada kırmızı bir zemin üzerine gümüş bir ata binmiş beyaz bir şövalye resmi vardı. Şövalyenin kalkanında altın bir Patriarkal Haçı görülmekteydi. Pahonyanın değişik bir hâli Litvanya ordusunda da kullanılıyordu.

Ulusal Marş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsızlıktan bu yana hiç değişikliğe uğramayan tek ulusal simge, marş. Sovyet Dönemi boyunca benimsenmiş, 2002'ye kadar kullanılmıştır. Marşı, Nyestar Sakalowski bestelemiştir.

2 Haziranda Cumhurbaşkanı Lukashenko, Uladzimir Karyzny tarafından yazılan yeni sözlerin kabul edilmesi kararını yayınlamıştır. Sakalowski'nin güftesinin değiştirilmemesindeki amaç, ülkenin geleneksel müziğini korumaktır.