Sistan ve Belucistan Eyaleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sistan ve Belucistan Eyaleti
استان سيستان و بلوچستان / Ostān-e Sīstān-o Balūchestān
Konum
Sistan ve Belucistan Eyaletinin İran'daki konumu.
Bilgi
Yönetim merkezi:: Zahedan
Yüz ölçümü : 181.785 km2
Nüfus(2005):
 • Nüfus yoğunluğu :
2.349.049[1]
 12,6/km2
İl sayısı: 8
Zaman dilimi: IRST (UTC+3:30)
  -Yaz (DST): IRST (UTC+4:30)
Diller: Beluçi
Farsça
Brahui

Sistan ve Belucistan Eyaleti (Farsça: استان سیستان و بلوچستان‎, Ostān-e Sīstān-o Balūchestān), İran'ın 31 eyaletinden birisidir.

Ülkenin güneydoğu ucunda bulunan eyalet Afganistan ve Pakistan ile sınırdır. Sistan ve Beluçistan Eyaleti, 181.785 km ²'lik alanıyla İran'ın toprak büyüklüğü bakımından en büyük eyaleti ünvanına sahiptir. 2005 yılı resmi nüfusu ise yaklaşık 2,4 milyondur. Bu nüfusu ise Sünni Müslüman Beluciler ve Şii Müslüman Sistaniler oluşturmaktadır. Yönetim merkezi Zahidan olan eyaletin önemli kentleri şunlardır: Çabahar (İran'ın Umman Körfezi'ndeki en önemli limanı), Dalgan, Hirmand, İranşehr, Haş, Konarak, Nikşehr, Saravan, Sarbaz, Soran, Zabol, Zaboli ve Zahak.

Coğrafya ve kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyalet, kuzeyde Sistan ve güneyde Baluçistan ismiyle iki bölümden oluşmaktadır. Kuzeydeki Sistan bölümü, İran'ın en kuru bölgelerinden birisiyken, güneydeki Beluçistan'ın Hint Okyanusu kıyı bölgelerinde nemde aşikar bir yükseliş olur ve yağış miktarı yükselir.

Eyaletin güney, batı ve doğusunda Beluciler yaşar ve Beluci dilini konuşurlar. Beluçistan, Farsça'da Beluçilerin ülkesi anlamına gelmektedir. Sistan ismi ise, eski Farsça'da sakastāna isminden gelir ki 'Sakaların ülkesi' anlamına gelir.

Çok bilgin ve edebiyatçı bu eyalette doğmuş ve yetişmiştir. Bunlardan; Farrukhi Sistani, Ya'qub-i Laith Saffari, İran'ın milli kahramanlarından Rüstem ve dini lider Ali Husaini Sistani sayılabilir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ World Gazetteer