Disko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Disko topu
Lazer gösterisi

Disko, dans müziğinin bir tarzıdır. Funk, soul, pop ve salsa ögeleri içerir.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Özellikle 1970'li yılların sonunda ABD'de[1] ve dünya genelinde popüler olmuş bir pop müzik türüdür[2]. Disko müzik 1970'lerde boy gösteriyor ve seviliyordu. Disko müzik çok farklı özelliklere sahipti, dört kata gibi ritmik terimler ve sıklıkla sekiz veya onaltılık vuruşta notalarla birlikte bateri benzeri hi-hat çalgılar çalınıyordu. Bunlardan ziyade telli çalgılar, klarkson, elektrikli piyanolar ve elektro gitarlar fon müziğinde kullanıldı. Ayrıca orkestra enstrümanları da solo melodiler için kullanıldı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

1970'lerin ortasında boy gösteren disko tarzı; Donna Summer, Gloria Gaynor, Bee Gees[3] ve ABBA grubunu da içine alarak büyüdü. Disko sanatçıları bir yandan şarkılarını oluştururken bir yandan disko müzik zirveye ulaşıyordu. 1970'lerin sonlarında Fransız şarkıcı Patrick Hernandez daha çok pop müzikle uğraşırken "Born to be Alive" adlı parçasıyla disko müzik tarihinin en büyük katkılarından birini yapmıştı. Disko kendini tüm dünyaya gösterirken; John Travolta'nın oynadığı 1970'lerin tozlu ve kirli Brooklyn'inde haftasonları diskoteğe giden bir gencin serserilikten diskoya uzanışını anlatan Cumartesi Gecesi Ateşi filmi gençlerin 1970'lerde ilgi odağı haline gelen bir film olmuştu. [kaynak belirtilmeli] Ayrıca bu filmin müzik albümünü de Bee Gees yapmıştı. Disko, 1980'lerin ortasından hafif hafif popülaritesini düşürmeye başladı. Ancak 1980 ve 1990'larda disko farklı tarzlarda geliştirilerek elektro dans, punk ve tekno müzik türleri oluştu.[kaynak belirtilmeli] Ancak disko kültürü 1990'larda daha geniş kitle ve mekanlarla sektördeki yerini aldı. Bununla beraber disko kültürü daha da yaygın bir hale gelerek house ile kitleleri arkasına aldı. Batıda oldukça yaygın olan bu müzik türü neredeyse bir kitle kültürü haline gelmeye başladı. 2000'lere kadar popülerliğini kısmen de olsa devem ettiren disko milenyumda yerini adeta tamamen house, tekno ve trance'a bıraktı.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bora, Tanıl: Dışarıda da Tunalı Gençliği Var". Yeni Olgu, Sayı 1, Ocak 1984.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ DianaL. Mankowski (2010). "1970'lerde Amerika'da Cinsel Devrim, Özgürlük ve Popüler Kültür: Disco Inferno Cinsiyetleştirmek" (PDF). Michigan Üniversitesi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013.  (İngilizce)
  2. ^ "Disco - Club Dansı". Danskursları. 26 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013. 
  3. ^ Enis Hazan. "En iyi 10 Disko parçası". 29 Ağustos 2013. 30 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2013.  Bilinmeyen parametre |Birinciblog= görmezden gelindi (yardım)