Bastille Baskını

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.43, 15 Temmuz 2016 tarihinde Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17345538 numaralı sürüm (37.154.14.107 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Superyetkin tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Bastille Hapishanesi Baskını (Fransız gravür); 14 Temmuz 1789'da Paris'te şehirliler Les Invalides'a girip 30.000 tüfeği gaspettiler. Ancak mermileri bulamadıkları için Bastille'den almayı planlayarak oraya doğru ilerledi. Yaşanan çatışma sonucunda isyancılardan 98'i öldü ve 73'ü yaralandı. Bastille garnizonundan 1'i öldü ve 3 yaralandı. Teslim olan Bastille komutanı de Launay ve diğerlerin de başları kesildi. Üst yazı: Başlarını Fransız Muhafızlarının çektiği Paris şehirlileri tarafından Bastille'nın basılması, 14 Temmuz 1789, Alt yazı: "Hainler böyle cezalandırılır

Bastille Baskını veya Bastille Hapishanesi Baskını, 14 Temmuz 1789'da Paris, Fransa'da gerçekleşmiştir. Paris'deki ortaçağ kalesi ve hapishanesi Bastille, monarşik otoriteyi temsil etmekteydi. Hapishane baskını sırasında 7 mahkûm bulunuyordu, ancak monarşinin suistimalini temsil ediyordu. Baskın, Fransız İhtilali'nin parlama noktasıdır.

XVI. Louis döneminde, Fransa büyük bir ekonomik kriz geçirdi. Amerikan Devrimi ile de alakalı olan bu dönemde, regresif vergiler söz konusuydu.

Bastille Baskını, ve ardından gerçekleşen İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi bu devrimin üçüncü ayağıydı. İlki, soyluların XVI. Louis'ye vergi ödemelerini reddetmesiyle başladı, ve ikinci de meclisin kurulmasını sağlayan Tenis Kortu Yemini idi.

Halk, yurt güvenliğini mavi, beyaz ve kırmızı renklerini kullanarak sağlarken, bu önce devrimin simgesini ardından Fransa Bayrağı'nı temsil etti.

Fransa'da 14 Temmuz ulusal bayramdır.

Ayrıca bakınız