Büyük mavi balıkçıl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Büyük mavi balıkçıl
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Alt familya: Ardeinae
Cins: Ardea
Tür: A. herodias
İkili adlandırma
Ardea herodias
Linnaeus, 1758

*Sarı=Yaz alanları, *Mavi=Kış alanları, *Yeşil=Yıl boyu, *Turuncu=Göç sırasında geçecek olduğu alanları gösterir.
Büyük mavi balıkçıl'ın ötüşü
Büyük mavi balıkçıl, Küba

Büyük mavi balıkçıl (Ardea herodias), balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü.

Kuzey ve merkezi Amerika'da olduğu gibi Karayipler ve Galapagos Adalarında da bulunurlar, uzak kuzey ve çöller hariç beslenmek için susuz yüksek dağlarda yerleşim gösterirler.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

En büyük Kuzey Amerikalı balıkçıldır, baş-kuyruk uzunluğu 91–137 cm, kanat açıklığı 180 cm ve ağırlığı 2,2-3,6 kg kadardır. Genelde mavi-gridir, uçuş tüyleri siyah, uylukları kırmızı-kahverengi ve böğürlerin yukarısı kırmızı-kahverengi ve siyah çizgili bir çifttir; boyun, paslı-gridir, önlerindeki ince kuş tüyü siyah ve beyaz çizgili; baş soluk, yüzü neredeyse beyaz ve başın arkasında gözlere doğru gelen siyah bir çift tüyleri vardır. Daha aşağı boyunda tüyler, uzun ve tüy-gibidir; üreme mevsimin başlangıcında daha aşağı arkada da tüyleri vardır. Soluk sarımsı olan gaga, üreme mevsimimin başlangıcında kısaca portakal rengidir ve gri olan daha aşağı bacakta portakal rengidir. Olgunlaşmamış kuşlar, renk olarak daha soluktur, soluk siyahımsı-gri bir taç ve sadece zayıfça tanımlanan böğür deseni vardır; hiçbir tüyü yoktur ve gagası soluk gri-sarıdır.[1][2][3]

Alt türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Beş alt türü vardır,[1] bunlar:

Alt tür occidentalis, tüy tonları, büyüklükleri ve sadece çizgili olmasıyla ayrılır, normal renkli kuşlar gibi olsalar da biliyoruz ki Büyük beyaz balıkçıl beyaz morfolojisiyle farklılığa sahiptir. Karada tuzlu su yakınlarında bulunan bu tür uzun süre ayrı bir tür olarak düşünüldü. Wurdemann's balıkçılı ise bilindiği kadarıyla beyaz morfoloji ile normal morfoloji arasında orta seviyede bir kuştur; sadece başı beyazdır.

Üreme dönemleri esnasında yüksek seslidirler; sert karga gibi sesleri vardır fakat ara sıra sesleri çıksa da hiçbir zaman belirli bir bölgede yerleşme mücadeleleri olmamıştır.

Yaşam ortamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük mavi balıkçıl, Kuzey Amerika'nın çoğu boyunca bulunur, Alaska, Britanya Kolumbiyası, Québec ve Yeni İskoçya'yı kapsar. Saha güneyde, Florida, Meksika ve Karayipler'den Güney Amerika'ya uzatılır. Büyük mavi balıkçıllariçin habitat alanları, taze ve tuzlu su bataklıkları, mangrov bataklıkları, sel basan çayırlar, göl kenarları veya sahil hatları olabilir ama onlar her zaman suyun yakınında yaşar. Genellikle, suyun yakınında duran ağaçlar veya çalılıklarda yuva yapar.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük mavi balıkçıl için ilk yiyecek küçük balıklar olup kabuklu deniz hayvanları, böcekler, kemirgenler, amfibiler, sürüngenler ve küçük kuşları da yediği bilinmektedir.[4] Genellikle yalnız beslenirler. Büyük uzunbacaklı kuşlardan olan büyük mavi balıkçıllar daha derin sularda beslenebilir. Gece ve gün esnasında sığ suda veya suyun kenarında beslenirler ama şafak ve günbatımında özellikle etrafında görülürler. Balıkçıllar, görüş ile yiyeceğini saptarlar ve genellikle tümünü yutarlar. Sığ su boyunca yürümek için uzun bacaklarını kullanırlar ve balık veya kurbağaları keskin gagalarını mızrak gibi kullanarak yakalarlar. Diyeti aynı zamanda, böcekler, yılanlar, deniz kaplumbağaları, kemirgenler ve küçük kuşları da kapsayabilir.

Göç[değiştir | kaynağı değiştir]

Doğuda, sahasının kuzey parçasında Kayalık Dağlardaki kuşlar göçmendir ve merkezi Amerika veya kuzey Güney Amerika'da kışlarlar. Güneye doğru güney Birleşik Devletler'den, ve Pasifik kıyılarında yıl boyu yerleşiktirler.[1]

Grönland, Hawaii ve Azor Adalarında bir serseri olarak kaydedildiler.[1]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
  1. ^ a b c d del Hoyo, J., Elliott, A., & Sargatal, J., eds. (1992). Handbook of the Birds of the World Vol. 1. Lynx Edicions, Barcelona ISBN 84-87334-10-5.
  2. ^ Sibley, D. (2000). The Sibley Guide to Birds. National Audubon Society ISBN 0-679-45122-6
  3. ^ Dickinson, M. B. et al., eds. (1999). Field Guide to the Birds of North America. National Geographic ISBN 0-7922-7451-2.
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 23 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2007. 
Genel

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]