Küçük mavi balıkçıl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Küçük mavi balıkçıl
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Alt familya: Ardeinae
Cins: Egretta
Tür: E. caerulea
İkili adlandırma
Egretta caerulea
Linnaeus, 1758
Dağılımı

Küçük mavi balıkçıl[1] (Egretta caerulea) balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. ABD'nin güneydoğusundan Orta Amerika ve Karayipler üzerinden güneyde Peru ve Uruguay'a kadar olan bölgede yaşar. Kışları kuzeyde yaşayan popülasyonlarının güneye göçmesi dışında göçmen değildir.

Beyaz tüyleri ile genç küçük mavi balıkçıl.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu 60 cm, kanat açıklığı 102 cm ve ağırlığı 325 g'dır. Orta büyüklükte uzun bacaklı bu balıkçılın ince uzun mavi ya da grimsi gagasının sivri ucu siyah renklidir. Üreme döneminde erişkin kuşların baş ve boyun dışında tüyleri mavi-gri renklidir. Baş ve boyun tüyleri ise morumsu renklidir ve ince uzun tüyleri vardır. Ayak ve bacaklar koyu mavi renklidir. Erkek ve dişinin tüyleri birbirine benzer. Üreme dönemi dışında ise erişkinlerin baş ve boyun tüyleri koyu mavi renklidir ve bacakları daha soluk renklidir. Genç kuşların koyu renkli kanat uçları dışında tüyleri beyazdır. Bacakları ise mat yeşilimsi renktedir. Genç kuşlar erişkinliğe doğru mavi tüylerine kavuşur.

Davranış ve yaşam alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Küçük mavi balıkçıl subtropikal bataklıklarda yaşar. Sıklıkla diğer balıkçıl türleri ile birlikte koloniler hâlinde yaşar. Ağaç ya da çalılıkların üzerine çalı çırpıdan yapılmış platformlara yuvalanırlar. Dişi bir kerede üç ila yedi açık mavi renkli yumurta yumurtlar.

Sığ sularda avını takip eder ve peşinden koşar. Balık, kurbağa, kabuklular, küçük kemirgenler ve böceklerle beslenirler.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "balıkçıl". AnaBritannica. 3. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. s. 245.