Dev balıkçıl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dev balıkçıl
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Alt familya: Ardeinae
Cins: Ardea
Tür: A. goliath
İkili adlandırma
Ardea goliath
Dağılımı
Sinonimler
Garza goliath

Dev balıkçıl[1] (Ardea goliath) balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Sahraaltı Afrika'sında yaşar, Asya'nın güneybatısı ve güneyinde de az sayıda rastlanır.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın en büyük balıkçılı olan bu kuşun boyu 120 ila 152 cm, kanat açıklığı 185 ila 230 cm, ağırlığı da 4 ila 5 kg arasında değişir.[2][3] Yavaş uçar ve diğer balıkçılların aksine bacaklarını yatay olarak tutmaz. Erkek ve dişi birbirine benzer. Genel olarak arduvaz grisi ve kestane kızılı tüyleri vardır. Başı, tepesi, yüzü, sırtı ve boyunlarının yanları kestane kızılıdır. Çenesi, boğazı, boynunun önü ve göğsünün üstü beyaz renklidir. Boynunun önü ve göğsünde siyah çizgiler bulunur. Göğsünün altı ve karnı siyah çizgili ten rengidir. Sırtı ve kanatlarının üstü arduvaz grisidir. Kanatlar kapandığında kıvrım yerlerinde kestane kızılı omuz lekesi bulunur. Kanatlarının altı soluk kestane rengidir. Üst gagası siyahtır ve gaga ile gözlerin arası ve göz çevresi yeşilimsi sarı renklidir. İrisi sarı renklidir. Ayaklar ve bacaklar siyahtır. Genç kuşlar erişkinlere benzer ancak tüyleri daha soluk renklidir. Dev balıkçılın görünüşüne benzeyen erguvani balıkçıl çok daha küçük boyutludur. Erguvani balıkçıl ile benzer tüy renklerine sahip olmasına rağmen dev balıkçılın en yakın akarabaları Güney Asya'da yaşayan Ardea sumatrana ve Ardea insignis balıkçıl türleridir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "balıkçıl". AnaBritannica. 3. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. s. 245. 
  2. ^ Goliath Heron – Ardea goliath 18 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Oiseaux.net (2009-10-25).
  3. ^ Bonar, Christopher J.; Lewandowski, Albert H. (2004). "Use of a Liposomal Formulation of Amphotericin B for Treating Wound Aspergillosis in a Goliath Heron (Ardea goliath)". Journal of Avian Medicine and Surgery. 18 (3). s. 162. doi:10.1647/2003-003.