İçeriğe atla

Kayık gagalı balıkçıl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kayık gagalı balıkçıl
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Cins: Cochlearius
Tür: C. cochlearius
İkili adlandırma
Cochlearius cochlearius
Linnaeus, 1766
Dağılımı

Kayık gagalı balıkçıl[1] ya da koca gagalı balıkçıl[2] (Cochlearius cochlearius), balıkçılgiller (Ardeidae) familyasının atipik bir üyesidir. Önceleri monotipik Cochlearidae familyasında sınıflandırılmaktaydı. Meksika'dan Peru ve Brezilya'ya kadar olan bölgede mangrov bataklıklarında bulunur. Geceleri aktif olan bu kuş, mangrov ağaçları üzerinde yarı koloni hâlinde bulunur. Çalılardan oluşan yuvalarında bir kerede 2 ila 4 yumurta yumurtlar. Yumurtalar mavimsi beyaz renklidir.

Yaklaşık 54 cm boyundadır. Erişkin kuşların tepeleri, uzun ibikleri ve sırtlarının üstü kara renklidir. Yüzü, boğazı ve göğsü beyaz renklidir. Yanları siyah alt tüyleri de pas rengidir. Kanatları ve sırtının alt tüyleri soluk gri renklidir. Büyük ve kepçe biçimli gagası kara renklidir. Erişkin olmayan kuşların üst tüyleri kahverengidir ve alt tüyleri kahverengi kenarlı beyaz reklidir ve ibikleri yoktur.

Balık, fare, su yılanı, yumurta, kabuklular, böcekler ve amfibilerle beslenirler.

  1. ^ "balıkçıl". AnaBritannica. 3. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. s. 246. 
  2. ^ McGhee, Karen. "Balıkçıllar ve flamingolar". National Geographic Hayvanlar Ansiklopedisi. Çin: Doğuş Grubu İletişim Yayıncılık. s. 78. ISBN 978-975-6690-67-3. 
ZooTampa at Lowry Park'taki yuvasında Kayık gagalı balıkçıl