Kızılca balıkçıl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kızılca balıkçıl
Egretta rufescens1.jpg
Korunma durumu

Neredeyse tehdit altında (IUCN 2.3)
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Alt familya: Ardeinae
Cins: Egretta
Tür: E. rufescens
İkili adlandırma
Egretta rufescens
Gmelin, 1789

Kızılca balıkçıl[1] (Egretta rufescens) balıkçılgiller (Ardeidae) familyasından bir kuş türü. Orta Amerika, Bahamalar, Karayipler, ABD'nin güneydoğusu ve Meksika'da yaşayan ve göç etmeyen bir kuştur.[2]

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Erişkin beyaz fenotip.

Boyları 68 ila 82 cm arasında, kanat açıklığı ise 116 ila 125 cm arasındadır.[3] Ağırlığı 364 ila 870 g arasında değişir.[4] Orta boylu, uzun bacaklı ve uzun boyunlu bir balıkçıl türüdür. İnce uzun pembe gagasının sivri ucu siyahtır. Bacakları ve ayakları mavimsi siyahtır. Erkek ve dişinin tüyleri benzer renklidir. Ancak iki farklı fenotip bulunur. Erişkin koyu renkli fenotipin gövdesi kurşuni mavidir ve boynu ile başı kızıl renklidir. Boynunda uzun tüyler bulunur. Beyaz fenotipin tüyleri tamamen beyaz renklidir. Genç kuşların gövdeleri, başı ve boynu kahverengidir.

Davranışı[değiştir | kaynağı değiştir]

En hareketli balıkçıl türlerinden biri olarak görülen kızılca balıkçıl genellikle besin peşindeyken gözlenebilir. Diğer balıkçıllara göre daha fazla oranda sığ sularda avını takip eder, sıklıkla sularda koşar ve tam avını avlayacakken kanatlarını açarak su yüzeyinde olan yansımayı azaltır. Balık, kurbağa, kabuklular ve böceklerle beslenir.

Üreme döneminde tropik bataklıklarda koloniler hâlinde yaşar. Ağaç ya da çalılıkların üzerinde çalı çırpıdan yapılmış platformlarda yuvalanır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "balıkçıl". AnaBritannica. 3. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. s. 245. 
  2. ^ "Reddish Egret". BirdLife Species Factsheets. BirdLife International. 5 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2009. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 8 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2012. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2012.