Meksika kaplan balıkçılı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Meksika kaplan balıkçılı
Korunma durumu

Asgari endişe altında (IUCN 2.3)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Pelecaniformes
Familya: Ardeidae
Alt familya: Tigrisomatinae
Cins: Tigrisoma
Tür: T. mexicanum
İkili adlandırma
Tigrisoma mexicanum
Swainson, 1834
Dağılımı

Meksika kaplan balıkçılı[1] (Tigrisoma mexicanum), balıkçılgiller familyasında yer alan bir kuş türüdür. Meksika'dan Kolombiya'nın kuzeybatısına kadar olan bölgede bulunur.

Fiziksel özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu 80 cm, ağırlığı 1200 g civarındadır. Boğazında tüy yoktur ve rengi yeşilimsi sarı ile turuncu renkler arasındadır. Erişkinlerin tepesi siyah ve başı açık gri renklidir. Boynunun yanları ile diğer üst tüyleri ince ten rengi çizgili siyah renklidir. Boynunun önünden aşağı doğru inen orta çizgi siyah ile çevrili beyaz renklidir. Alt tüyleri mat tarçın rengidir. Genç kuşlar pas rengi ve siyah renklerden oluşan kaba çizgili bir görünüme sahiptir. Kanatlar daha alacalı bir yapıdadır. Boğaz, orta ön çizgi ve karınları kirli beyazdır.

Genç kuş.

Davranışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu tür, Tigrisoma cinsinde yer alan diğer iki türe nazaran nehir ve göl kıyıları gibi daha açık sulak alanlarda dolaşır. Uzun gagasıyla avlayabileceği balık, kurbağa ya da yengeçleri avlamak için hareketsiz durarak avının ulaşabileceği uzaklığa gelmesini bekler.

Koloniler hâlinde yaşamaz. Yuvaları ağaçların üzerinde çalı çırpıdan oluşan düz sayılabilecek bir platformun üzerine kurulur. Bir seferinde hafif yeşilimsi beyaz iki ila üç yumurta yumurtlar.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "balıkçıl". AnaBritannica. 3. İstanbul: Ana Yayıncılık. 1986. s. 246.